Petkoska: Deri ku ka shkuar ndërtimi dhe hapja e fabrikës me automjete elektrike që u paralajmërua në mënyrë fuqishme

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Mars, 2023

Në seancën e sotme kuvendare, deputetja nga radhët e OBRM-PDUKM-së, Lidija Petkoska parashtroi pyetje se deri ku ka shkuar ndërtimi, përkatësisht hapja e fabrikës për automjete në Tetovë.

“Më 11 gusht, zv.kryeministri Artan Grubi në praninë e gjithë qeverisë paralajmëroi hapjen e një fabrike të re për automjete elektrike në Tetovë, investim multi-milionësh nga Gjermania që do të hapte 3 deri 4 mijë vende pune. Gurëthemeli u hodh më 13 gusht dhe u paralajmërua se në 8 javët e ardhshme do të filloshin punët për ndërtimin e kësaj fabrike”, u shpreh Petkovska.

Ajo shtoi se nuk është hedhur asnjë gurrë në themelin e parcelës për E-GO në Tetovë.

“Te ne, me këtë Qeveri, fjala është e barabartë me asgjë. Përveç kësaj date për hapjen e fabrikës, kemi edhe datën për BE dhe datën për hapjen e bisedimeve”, u shpreh Petkoska.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Përçarja e BDI-së, për interesa personale apo për idealin e ish-UÇK-së?

foto-autostrada-korridori-8

Një ndërmarrje shtetërore fitoi më shumë se bankat më të mëdha maqedonase

lajcak-esobar

Lajçak dhe Escobar sot takohen me presidenten Osmani dhe krerët e opozitës

veriu-1-600x360

Anketa/Vetëm 11 për qind e serbëve të gatshëm të luftojnë në Kosovë

hoti peci

“Argat i Kurtit”, “Analfabet”, “Inspektor Peci në botën e çudirave”, përplasja në rrjete sociale Hoti-Peci

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

INFO

NA NDIQ