Petkov i paraqitet Kovaçevskit për shkak disa incidenteve në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Kryeministri i Bullgarisë, Kirill Petkov ka kërkuar sqaron nga kryeministri i Maqedonisë, Dimtiar Kovaçevski për incidentet që kanë ndodhur në Maqedoni.

Kryeministri i Maqedonisë u shpreh se kanë biseduar me telefon për shkatërrimin e kurorës së luleve të Goce Dellçevit dhe për xhamat e thyer në Manastir.

“Dëshironte të informohet për dy incidente që kanë ndodhur në Maqedoni dhe njëri është për shkatërrimin e kurorës së lules te vari i Goce Dellçevit dhe e njoftova se MPB po ndërmerr masa, ndërsa e dyta ishte për thyerjen e xhamave në Manastir, për të cilin incident policia tha se nuk bëhet fjalë për incident politik”, tha Kovaçevski.

I pyetur nëse kanë biseduar për çështjet që duhet të zgjidhjen, Kovaçevski theksoi se MPJ-të e dy shteteve punojnë dhe nëse ka përparim nga dy palët atëherë do të bëhet edhe sqarimi i zgjidhjes.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ