Petkov: Nuk vij me ndonjë aneks të Marrëveshjes, por me gatishmëri për një fillim të ri

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2022

Kryeministri bullgar Kiril Petkov, i cili të martën vjen për vizitë në Shkup theksoi në një intervistë për MIA se nuk sjell asnjë aneks të Marrëveshjes për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim, por vjen me një ton konstruktiv dhe gatishmëri për një fillim të ri.

Sipas tij, ky fillim i ri duhet të jetë më dinamik, më praktik, dhe duke u fokusuar në çështjet specifike të rëndësishme që prekin jetën e përditshme të qytetarëve të të dy vendeve.

“ Jo jo. Unë vij me një ton konstruktiv dhe gatishmëri për të filluar punën së bashku. Unë nuk kam asnjë dokument gati dhe asgjë, sepse të gjitha ato dokumente nuk kanë asnjë pikë, nëse nuk u japim motivim real se duhet ta bëjmë punën. Unë sugjeroj që t’i lëmë dokumentet si hap të dytë dhe të fillojmë së pari, në mënyrë që të ketë diçka për të cilën do të shkruajmë në dokumentin tjetër”, theksoi Petkov në intervistën për MIA.

Sipas tij, detyra është që të bëhet një program, grupet e punës, të fillohet një dialog, të ketë një ndjenjë besimi reciprok dhe të ketë qëllime të mira nga të dyja palët dhe të vendosim synime, të cilat duam t’i arrijmë sa më shpejt.

Bashkëpunimi dhe fqinjësia e mirë, thotë Petkov, duhet të forcojë grupet e interesit në një sferë të caktuar, jo politikanët. Qëllimi i vizitës, shtoi ai, është që të bëhet një program për takimet e atyre grupeve punuese, të cilat do të takohen me secilin një herë në muaj, që do të kenë përparim në të gjitha çështjet.

Në intervistën për MIA-n, Petkov ka folur edhe për forcat destruktive në Maqedoninë e Veriut dhe Bullgarinë, të cilat tentojnë të tërhiqen dhe të punojnë kundër fqinjësisë së mirë. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ