Petkov paralajmëron fillim të ri në marrëdhënit mes Sofjes dhe Shkupit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2022

Vizita e kryeministrit Kiril Petkov do të shënojë fillim të ri në zhvillimin e marrëdhënieve bilaterale mes Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe do t’i prezantojë hapat e ardhshëm që do t’i ndërmarrin dy qeveritë për zgjidhjen e çështjeve të hapura bilaterale, kumtoi MPJ e Bullgarisë duke e paralajmëruar vizitën e kryeministrit bullgar në vendin tonë më 18 janar.

“Duhet ta ndryshojmë pikëpamjen tonë për atë se çka do të thotë Republika e Maqedonisë së Veriut të negociojë me BE-në dhe të jetë pjesë e saj në të ardhmen. Le të bisedojmë për të gjitha përfitimet që do t’i kemi ne dhe Republika e Maqedonisë së Veriut nga ky proces”, citohet në kumtesë deklarata e kryeministrit Petkov.

Sipas MPJ-së së vendit tonë, vizita është planifikuar të realizohet menjëherë pas marrjes së funksionit të Qeverisë së re të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

“Me këtë, dy shtetet dëshmojnë për rëndësinë që ia japin marrëdhënieve të ndërsjellta dhe bashkëpunimit. Në takime pritet të riafirmohen rezultatet e deritanishme dhe përparimin e arritur, si dhe të vendoset komunikim plotësues intensiv në drejtim të tejkalimit të dallimeve për çështje të rëndësishme bilaterale mes dy vendeve”, thekson MPJ.

TË FUNDIT
4 orë
Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë
6 orë
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit
6 orë
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
6 orë
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
7 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

ME TE LEXUARA

17 orë
Numri i mandateve në Kuvend pas rivotimit të djeshëm në Maqedoninë e Veriut
12 orë
Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku
8 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
16 orë
Memetit iu caktuan masa kujdesi, deklaroi që nuk ka biseduar me gjykatësin që u kap në flagrancë duke marrë mito
12 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
7 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
16 orë
A do ta vazhdojë rrugëtimin politik në LSDM? Bytyqi: Takohem me të gjitha palët e arenës politike

LEXO MË SHUMË

Rruga-Prizren-Tetove

Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë

ohri ohrid

Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

INFO

NA NDIQ