Petkov: Vizita në Shkup – sukses i madh

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2022

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov, para gazetarëve në Sofje, vizitën e djeshme në Shkup e ka vlerësuar si sukses të madh. Ne të parët shtrijmë dorën, kurse ata na dhanë notën që e kërkonim dy vite – ka thënë para gazetarëve në Sofje, Kryeministri Petkov.

KIRIL PETKOV – KRYEMINISTËR I BULLGARISË

“Kjo është shumë më e rëndësishme nga vetë emri I shkurtë e I gjatë. Kjo tregon se Maqedonia e Veriut nuk ka pretendime territorial ndaj Bullgarisë. Është diçka normale që ata ta thuajnë, por flitej për notën, flitej e negociohej, kurse ne për shkak të qasjes së re – e fituam. Këtu duhet të kutpojmë se vizita e djeshme ishte një sukses I madh”

Kryeministri bullgar para gazetarëve ka thënë se grupet e punës do të debatojnë për pjesën e historisë ku ka pasur regjim fashist në gjithë Evropën dhe si ka ndikuar kjo në territorin e Maqedonisë së sotme të Veriut.

KIRIL PETKOV – KRYEMINISTËR I BULLGARISË

“Më e rëndësishme është se u dakorduam të kemi lidhje transporti nga Sofja për në Shkup, brenda 60 ditëve. Kjo do të bëhet në mënyrën më transparente”

Emri I shkurtë I vendit – Maqedonia e Veriut, nga dje tashmë nuk është problem për Bullgarinë. Përdorimi I emrit të shkurtë që ishte një nga kërkesat “5+1” që Bullgaria ia dorëzoi Maqedonisë, e që Sofja e vlerësonte si pretendim territorial dhe kërkonte nga Shkupi të sqarohet me notë në OKB, është hequr nga tavolina me marrëveshjen e arritur midis Kryeministrave të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, Dimitar Kovaçevski dhe Kiril Petkov./KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ