Petkovi vjen në Shkup më 18 janar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2022

Kryeministri bullgar Kirill Petkov deklaroi se dëshiron t’i përshpejtojë bisedimet me Maqedoninë e Veriut. Për këtë arsye, më 18 janar ai do të zhvillojë vizitën e parë në Shkup, me shumë gjasë, vetëm një ditë pasi Dimitar Kovaçevski të jetë ulur në karrigen e kryeministrit. Petkov, në intervistë për Tv Bloomberg shtoi se nuk ka afate specifike për bisedimet, por pret rezultate në gjashtë muajt e ardhshëm, shkruan Alsat.

“Kjo është arsyeja pse ne po hapim pesë grupe të reja; për infrastrukturën, ekonominë, shkëmbimet kulturore, anëtarësimin në BE dhe historinë. Shpresoj se këto nuk do të jenë vetëm takime qeveritare, dua që këto grupe të punojnë jashtëzakonisht efektivisht gjatë gjashtë muajve të ardhshëm dhe të arrijnë rezultate reale. Varësisht mënyrës se si do të përparojmë në të gjitha çështjet, pres që të caktohet data përfundimtare për Maqedoninë.”- deklaroi Kirill Petkov, kryeministër i Bullgarisë.

Bullgaria është mbështetësi më i madh i integrimit evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe veçanërisht i vendit vëllazëror Republikës së Maqedonisë së Veriut, deklaroi presidenti bullgar Rumen Radev, njofton MIA. Ai beson se të gjithë premtimet dhe angazhimet e Maqedonisë së Veriut për zbatimin e marrëveshjes mes dy vendeve do të realizohen që procesi i integrimit të përshpejtohet.

“Pres që të zgjidhen të gjitha çështjet e hapura siç janë garantimi i të drejtave kushtetuese të bullgarëve të Maqedonisë së Veriut, heqja dorë nga gjuha e urrejtjes, mbyllja e procesit të debullgarizimit, ndalimi i falsifikimit të trashëgimisë kulturore dhe historike, gjëra që do të ndihmojnë në përshpejtimin e procesit që të mund ta hapim derën për negociata për anëtarësim të vendit.”- pohoi VRumen Radev, president i Bullgarisë.

Nga autoritetet në Shkup së fundmi nuk ka pasur qëndrime të reja rreth vizitës së Petkovit. Kjo për shkak se Qeveria aktuale është në dorëheqje dhe e ardhshmja në formim e sipër. Megjithatë shefi i diplomacisë Bujar Osmani ka deklaruar se është e rëndësishme të kthehet besimi mes dy vendeve dhe të negociohet për të gjitha çështjet e hapura në tavolinë./Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

438237609_7297035567018411_5241735204519391833_n-1-780x470

BDI-ja nisi festën në Sheshin Skënderbeu në Shkup, Grubi: Fitoi UÇK-ja dhe Ali Ahmeti

lluka

Llukarevska: Stevo Pendarovski shkon në raundin e dytë

tetove

BDI feston në Tetovë

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

INFO

NA NDIQ