Petkoviq: KFOR-i na poshtëroi me moslejimin e hyrjes së forcave serbe në Kosovë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Drejtori i të ashtuquajturës zyre serbe për Kosovën, Petar Petkoviq, ka deklaruar për gazetën serbe “Kurir” se kërkesa e Serbisë për hyrjen e 1.000 pjesëtarëve të forcave serbe në Kosovë ishte e “përshtatshme për situatën”, por se KFOR-i megjithatë ka ndjekur metodat e veta dhe e ka refuzuar kërkesën, e cila, sipas pretendimeve të tij, “kishte mbështetje në një marrëveshjeje ndërkombëtare”.

Petkoviq ka thënë se ka qenë e pritur që KFOR-i të mos lejojë futjen e forcave okupuese serbe në Kosovë pasi disa herë lideri i tij suprem paska deklaruar se pret përgjigje negative, megjithatë pretendon se “KFOR-i me moslejimin e hyrjes së forcave serbe në Kosovë e ka poshtëruar Serbinë”, e që lë të kuptohet se Serbia, pasi paska pritur përgjigje negative, ajo e paska poshtëruar veten me vet këtë kërkesë, apo siç theksojnë shumë politikanë opozitarë dhe analistë serbë “me këtë kërkesë, Vuçiq e ka qëlluar veten në këmbë”.

“Nuk ka asnjë dilemë me kë kemi punë dhe këtë e dëshmoi qartë fakti që përgjigja erdhi në vigjilje të Krishtlindjeve. Kjo tregon gjithçka për karakterin dhe qëllimin e kësaj përgjigje. Pra, nuk është hera e parë në histori se kur Perëndimi dëshiron të na thotë diçka, këtë e vetëm në festat tona të mëdha. Mendoj se ata donin të na poshtëronin edhe më shumë, megjithëse besoj se ata e poshtëruan veten në atë mënyrë sepse “shkelën të drejtën ndërkombëtare për të satën herë”, ka thënë Petkoviq.

Ai ka theksuar se “KFOR-i nuk do apo nuk dëshiron ta mbrojë popullin serb” edhe pse e pretendon këtë, si dhe se kërkesa e Serbisë “është gjithashtu e përshtatshme për situatën”

TË FUNDIT
1 ditë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
1 ditë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
1 ditë
Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
2 ditë
“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë
2 ditë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

ME TE LEXUARA

1 ditë
Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
1 ditë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
1 ditë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
2 ditë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999
2 ditë
“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

LEXO MË SHUMË

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

william walker uoker kurti

“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

vucic kurti

Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor

spanja

Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës

mitrovica-ibri

Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit

veriu i kosoves policia

“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun

INFO

NA NDIQ