Petkovski: Bullgaria tani është armiku ynë i vetëm i hapur

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

“Bullgarët me sjelljen e tyre bënë që qytetarët tanë t’i perceptojnë si armiq. Dhe nuk fshihem të them se Bullgaria tani është armiku ynë i vetëm i hapur”, deklaroi mbrëmë në TV Sitel, ish-lideri Partisë së Re Social demokrate NSDP, Tito Petkovski.

Ai shtoi se as përkrahësit e pushtetit dhe as ata të opozitës nuk e mbështesin ndryshimin e Kushtetutës për përfshirjen e bullgarëve në të.

“Ata nuk e njohin gjuhën tonë, nuk na njohin, nuk e njohin origjinën tonë etnike… Si dikush që nuk më njeh për gjuhën dhe identitetin tim, as unë se njoh”, ka theksuar Petkovski.

Sipas tij, edhe sondazhet e fundit me qytetarët tregojnë se nuk duan ndryshimin dhe ajo rezistencë e fortë tregon se ata që mbështesin edhe LSDM-në edhe VMRO-DPMNE-në nuk duan të ndërmarrin iniciativë për ndryshimin e Kushtetutës. (INA)

TË FUNDIT
44 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
2 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
2 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë
3 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
11 orë
Imerlije Saliu, deputetja e parë me mbulesë në Kuvendin e RMV-së
1 ditë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike
4 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
1 ditë
Protestë e të punësuarve të Postës
22 orë
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
1 ditë
OEMVP mbështet kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Evropian

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

INFO

NA NDIQ