Petliçkovski: Mund të kishim 2.000 viktima më pak, nëse të gjithë do të ishim vaksinuar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2022

Të gjithë u kapëm nga pandemia. Ne u përpoqëm të organizoheshim. Sigurisht që mund të ishte më mirë. Mund të kishim 2.000 viktima më pak, nëse të gjithë do të ishim vaksinuar. Ne kemi bërë gabime si shtet, sistem dhe shëndetësi dhe kjo është meritë e të gjithëve neve, tha mjeku Aleksandar Petliçkovski për “Studio 10”.

I pyetur nëse KSI kishte frikë se rekomandimet e bëra publikisht në lidhje me trajtimin e coronavirusit mund të përdoreshin nga njerëzit dhe të trajtoheshin vetë, mjeku tha: “Nuk kemi frikë se është më mirë të trajtohemi sipas protokolleve sesa të shtrihen”, tha ai.

Ai theksoi se ndryshe nga vendet e tjera, ne zgjodhëm rrugën më të rrezikshme, me një shkallë më të ulët të vaksinimit dhe një shkallë më të lartë të vdekshmërisë.

“Do të arrijmë një shkallë më të lartë imuniteti më shumë nga ata çka kanë kaluar coronavirusin, sesa me vaksinim. Njerëzit duhet të kuptojnë se të kalojnë coronavirusin në vend që të vaksinohet është një rulet i rrezikshëm.

Teza për heqjen e maskave nuk ka lidhje me shkencën”, thotë Petliçkovski.

TË FUNDIT
1 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
1 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
2 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
2 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
5 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
8 orë
Petrovska: Hipokrizi që një kandidat për ministër është ndjekës i regjimit të Putinit
1 ditë
Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
2 ditë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999
13 orë
Ndërprerja e energjisë në vendet e Ballkanit, KE hetim ndërkombëtar për të zbuluar kush fiku dritat!
1 ditë
Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re
7 orë
Imerlije Saliu: Prioritet i kësaj qeverie është avancimi i politikave sociale, lufta kundër varfërisë!
1 ditë
Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ