Petliçkovski: Qytetarët të marrin dozën e tretë! Mbron nga vdekja si pasojë e virusit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2022

Kreu i ri i Komisionit për Sëmundje Infektive, Aleksandar Petliçkovski në konferencën e sotme për shtyp tha se të gjitha analizat tregojnë se rastet e vdekjes nga Covid-19 janë tek pacientët e pavaksinuar dhe tek pacientët që nuk janë vaksinuar plotësisht, përcjell TV21. Petliçkovski theksoi se personat e vaksinuar me tri doza kanë mbrojte më të madhe edhe nga shtrirja në spital si pasojë e koronavirusit.

“Shumica e të vdekurve nga Covid-19 janë të pavaksinuar, ose joplotësisht të vaksinuar, ose të vaksinuar me dy doza para 6 muajve dhe nga kjo logjikisht del apeli i fuqishëm për të gjithë qytetarët që të vaksinohen dhe të marrin dozën e tretë, sepse të vaksinuar me dozën e tretë pa komorbiditete faktikisht nuk ka në mesin e të vdekurve, por edhe të shtruar në spital janë shumë pak”, tha mes tjerash Petliçkovski.

TË FUNDIT
2 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
2 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
2 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
2 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
5 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
2 ditë
Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve
10 orë
I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon
1 ditë
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
5 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?
1 ditë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ