Petrit Musliu, djali i analistit Albert Musliu muaj më parë ishte dërguar konsull në Çikago

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2022

Qeveria e Maqedonisë muaj më parë ka konstatuar propozimin që Petrit Musliu të emërohet konsull i përgjithshëm në Çikago të SHBA-ve.

Kjo bëhet e ditur nga portali MKD.mk, pas lajmit të djeshëm se Qeveria me propozim të MPJ ka vërtetuar propozimin që prezantuesja 28 vjeçare, Besmira Ejupi të dërgohet konsulle e përgjithshme në Nju Jork, përcjell INA.

Sipas portalit maqedonas, Petrit Musliu është djali i analistit Albert Musliu dhe se propozimi i tij ka kaluar disa muaj më parë, por larg vëmendjes së mediave.

Musliu siç thuhet tashmë ka disa javë që gjendet në Çikago. Ai nuk është diplomat karriere dhe nuk është pjesë e stafit të MPJ, por gjithashtu nuk ka as edhe ndonjë karrierë publike. Pasi që sipas ligjit të MPJ, në këto misione diplomatike dërgohen ambasadorë dhe konsuj nga jashtë, por që janë figura publike dhe personalitete të shquara në politikën e jashtme dhe marrëdhëniet ndërkombëtare. (INA)

TË FUNDIT
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

12 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
22 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
11 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
18 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
12 orë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
22 orë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
18 orë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ