Petrovska – Boyer: Përkrahja për modernizimin e ushtrisë forcon sigurinë e rajonit (FOTO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Ministrja e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska sot realizoi takim me zv. ndihmës Sekretarin e Mbrojtjes për Politikë Evropiane dhe NATO të SHBA-së, Spenser Boyer, i cili është pjesë e delegacionit amerikan të këshilltarit të Departamentit të Shtetit, Derek Schole, i cili po qëndron për vizitë në Maqedoninë e Veriut.

Në takim u bisedua për partneritetin strategjik ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në kuadër të mbrojtjes, me ç’rast ministrja Sllavjanka Petrovska e njohu Ndihmës Sekretarin Boyer me projektet aktuale për modernizimin dhe pajisjen e ushtrisë, hapat e ndërmarrë nga Maqedonia e Veriut në drejtim të rritjes së stabilitetit dhe sigurisë rajonale, si dhe ndihmës dhe mbështetjes për Ukrainën.

Petrovska gjatë takimit theksoi se SHBA-të janë partneri ynë afatgjatë strategjik në zhvillimin e kapaciteteve të ushtrisë dhe shprehu mirënjohjen e saj për mbështetjen aleate prej 106 milionë dollarësh për modernizimin, pajisjen dhe zhvillimin e kapaciteteve të ushtrisë në vitin 2022.

https://www.facebook.com/DefenceMKD/posts/536795311813055

TË FUNDIT
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
5 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
7 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

13 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
5 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
12 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
19 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
12 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
18 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
11 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ