Petrovska: Hipokrizi që një kandidat për ministër është ndjekës i regjimit të Putinit

Picture of ina-online
ina-online

22/06/2024

Më shumë ministri dhe më pak gra, staf i Gruevskit, shumë fjalë e pak të thënë, të gjitha gënjeshtra të zbuluara, ky është vlerësimi i Programit dhe i përbërjes së Qeverisë së re. Është pak hipokrite të flitet për interesat strategjike të vendit dhe kandidati për ministror të jetë mbështetës i regjimit të Putinit“, tha sot deputetja e LSDM-së Slavjanka Petrovska në seancën e votimit të Qeverisë.

Ajo tha do të fillojnë me demaskimin e gënjeshtrave të VMRO-DPMNE-së që shërbyen vetëm për të ardhur në pushtet.

“Përbërja e Qeverisë pasqyron numrin minimal të grave në qeveri dhe kjo vetëm sa konfirmon mizogjininë e bazuar në partinë në pushtet. Ndoshta për ju, gratë janë vetëm për shtëpinë. Programi është në kundërshtim me përbërjen”, tha Petrovska.

Sipas saj, një gënjeshtër tjetër është qëndrimi ndaj emrit kushtetues dhe Marrëveshjes së Prespës.

“Merre mandatin, por Severna nuk po i them”, kjo është për para zgjedhjeve. Ju kënduat zotimin. Dhe tani? Nuk kishte kuptim të shkelte Kushtetutën, ligjet. Është shumë e lehtë. Plotësoni atë që premtuat, ndryshoni Kushtetutën, rivendosni emrin. Kjo është ajo që keni thënë gjatë viteve të fundit. Por as në Program e as në ekspoze nuk flitet, as për rishikimin e Marrëveshjes së Prespës dhe as për rikthimin e emrit. Ashtu siç e keni fshirë emrin Maqedoni nga statuti, po ashtu është edhe tani”, tha Petrovska.

“Ju para zgjedhjeve thatë se nuk guxon të ketë borxhe të reja sepse shteti është i tejmbushur me borxhe”, theksoi Petrovska.

TË FUNDIT
1 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
3 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
3 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
3 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

ME TE LEXUARA

23 orë
Babai e martoi tre herë duke e shitur me para, kumanovarja e mitur e paraqet në polici
1 ditë
Kroacia do të ndihmojë Maqedoninë e Veriut në shuarjen e zjarreve
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
1 ditë
Babai e martoi vajzën e mitur 3 herë për para, ajo e denoncoi në polici
8 orë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi
1 ditë
Mbi 1800 kompani janë mbyllur gjatë 2024 në Maqedoninë e Veriut
1 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
1 ditë
Rexhep Memedi: Infermierja nuk ka patur aspak qëllim që ta lëndoj foshnjën, prindërit dhe infermierja zgjatën dorën!
8 orë
18 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

qeveria e maqedonise

Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

Ministrat VLEN Mexhiti Fatmir Limani Murtezani Arben Fetai Besar

VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së – Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë

INFO

NA NDIQ