Petrovska: Kërcënimet me të cilat përballemi janë dinamike dhe të shpejta

INA
INA

16/11/2023

Ministrja e mbrojtjes Sllavjanka Petrovska tha se përgjegjësia e tyre është që sot të vazhdojmë të mbështesim rrugën e vendeve të tjera aspirantë nga rajoni drejt perspektivës evropiane dhe euroatlantike dhe të ofrojmë një drejtim të qartë në zhvillimin e një ndërveprimi më të fortë të sigurisë dhe mbrojtjes, të aftë për t’iu përgjigjur sfidave të reja që shfaqen mbi rajonin tonë dhe më gjerë.

Në hapjen e sotme të takimit jubilar të 20-të Ministror të SHBA-së, ministrja Petrovska theksoi, Karta e Adriatikut po mbahet në Shkup, në dy dekadat e fundit siç tha ajo, karta është dëshmuar të jetë mekanizëm i suksesshëm për bashkëpunim ndërmjet shteteve anëtare.

“Me këtë frymë duhet të ecim përpara dhe kështu kjo Kartë mbetet simbol i besimit, prosperitetit dhe kompleksitetit të të gjitha vendeve anëtare të saj, si dhe të komunitetit rajonal”, theksoi ministri.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Hoda: BDI i ka harruar ushtarët e UÇK-së

Talat Xhaferi3

Talat Xhaferi: Ja deri kur dhe si do të jem si kryeministër

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

evn-fatura

A do të shtrenjtohet rryma pas 1 janarit

INFO

NA NDIQ