Petrovska: Lajmet e rrejshme ruse krijojnë ndasi mes qytetarëve në Maqedoninë e Veriut

Picture of INA
INA

20/09/2023

Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Sllavjanka Petrovska, ka thënë të mërkurën se lajmet e rrejshme të Rusisë në Maqedoninë e Veriut krijojnë ndasi “mes qytetarëve mbi baza nacionale” dhe se kanë për qëllim uljen e besimit ndaj institucioneve vendore.

Petrovska i bëri këto komente gjatë një tryeze të titulluar “Dezinformimi dhe lufta agresore e Rusisë kundër Ukrainës”, e cila u organizua nga organizata joqeveritare NEXUS në Shkup.

“Në këtë betejë ajo (Rusia) i shfrytëzon rrënjët historike të përkatësisë sllave të një pjese të popujve që jetojnë në këto treva, relacionin ekonomik, po njëkohësisht, i shfrytëzon dhe subjektet e caktuara politike, si struktura për të vepruar dhe shpërndarë dezinformata dhe për ta shpërqendruar opinionin”, tha Petrovska.

Ajo nënvizoi se dezinformatat ruse përbëjnë problem për sigurinë “jo vetëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor, por edhe më gjerë”.

Petrovska bëri thirrje për bashkëpunim me të ngushtë mes vendeve të rajonit për t’i luftuar lajmet e rrejshme ruse.

Afrodita Musliu nga NEXUS tha se institucionet e Maqedonisë së Veriut nuk kanë mekanizma për t’u mbrojtur nga lajmet e rrejshme.

“Përshtypja është se, për shkak të rezistencës së dobët ndaj vërshimit të dezinformatave dhe lajmeve të reshmeve, ne jemi të ndjeshëm dhe lehtësisht të prekshëm nga ndikimet e jashtme”, tha Musliu.

Nikolla Dujovski, ligjërues në Fakultetin për Siguri në Shkup, theksoi se të rinjtë në Maqedoninë e Veriut kanë mendime të ndara rreth luftës së Rusisë kundër Ukrainës, me gjysmë e tyre, sipas tij, që e mbështesin atë.

“Më shumë hulumtime që janë realizuar në Maqedoninë e Veriut tregojnë se të rinjtë këtu janë të darë në gjysmë, ata që e mbështesin Rusinë në luftën në Ukrainë, dhe ata që e mbështesin Maqedoninë e Veriut në rrugën e integrimeve evropiane dhe kanë mendim pozitiv ndaj politikave të NATO-s dhe BE-së ndaj Ukrainës. Duhet të pranojmë se, për fat të keq, kjo është e vërteta e realitetit tonë” tha Dujovski.

Zvarritja e procesit të integrimeve është ajo që le hapësirë për krijimin e disponimit pro rus në Maqedoninë e Veriut, sipas Nenad Markoviq, profesorit universitar për Marrëdhënie Ndërkombëtare.

“Frustrimi i thellë ndaj orientimit perëndimor është ajo që i jep hov disponimit pro rus në Maqedoninë e Veriut”, theksoi Markoviq.

Rusia e ka shtrirë ndikimin në Maqedoninë e Veriut edhe përmes postimeve të shpeshta të ambasadës së saj në Shkup, tha gazetari Vasko Pop Petreski, duke cituar të dhënat e një hulumtimi të Qendrës për Demokraci në Sofje.

“Vetëm gjatë viteve 2021 dhe 2022, ambasada ruse ka publikuar dyfish më shumë se ambasadat e SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës dhe Gjermanisë, dhe vendet e BE-së”, tha Petreski.

TË FUNDIT
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
7 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

ME TE LEXUARA

7 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
1 ditë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
1 ditë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
1 ditë
Haxhiu s’i beson Serbisë se është vrarë Faton Hajrizi, e dënon vrasjen e policit në Lloznicë

LEXO MË SHUMË

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

kufi tabanoc

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

policia

MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

IMG_4571

Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ