Petrovska: Nëse nuk zgjidhem kryetare e LSDM-së, nuk do të kryej funksion tjetër në parti

Picture of ina-online
ina-online

03/06/2024

Ministrja në largim e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, e cila ditë më parë paralajmëroi se do të hyjë në garë për kreun e ri të LSDM-së, tha se nëse nuk zgjidhet kryetare, nuk do të kryejë funksion tjetër partiak.

Deklarata e Petrovskës vjen pasi Jovan Despotovski, kandidati tjetër për kryetar të LSDM-së, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, ka kërkuar që çdo pjesëmarrës në zgjedhjet e brendshme për kryetar partie të marrë përsipër që të mos pranojë asnjë pozitë tjetër, as në nivel qendror e as në atë lokal , nëse nuk zgjidhet kryetar.

Despotovski shtoi se, sipas tij, me këtë rregull do të mundësohet lojë e ndershme dhe se këtë propozim e ka dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve të partisë.

Në një prononcim për TV Telma, Petrovska sot ka bërë të ditur se gjatë javës së ardhshme edhe zyrtarisht do ta paraqesë kandidaturën për kryetare të LSDM-së, në përputhje me Statutin e partisë.

Por ajo kërkoi që përveç detyrimit që të mposhturit në zgjedhjet e brendshme partiake të mos hyjnë në organet e partisë, të vendoset edhe një detyrim që askush nuk mund të kandidojë për herë të tretë, si dhe një detyrim që nëse kandidati apo kryetari i zgjedhur të përballet me përgjegjësi penale, të largohet nga funksioni.

TË FUNDIT
2 minuta
Parlamenti me 5 nënkryetarë, formohen edhe komisionet parlamentare
14 minuta
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
59 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
2 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
6 orë
Edhe tre ditë deri në përfundim të vitit shkollor, orë të shkurtuara për filloristët për shkak të të nxehtit
1 ditë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit
1 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
19 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
6 orë
Gjykata civile SHKUP vendos: Qani Nesimi është myfti i Tetovës
1 ditë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
59 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, formohen edhe komisionet parlamentare

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

INFO

NA NDIQ