Petrovska: Nuk ka pasur asnjë hezitim nëse do t’i ofrohet ndihmë Sllovenisë

INA
INA

16 Gusht, 2023

Ushtarët e Maqedonisë në Slloveni po marrin pjesë në operacione humanitare për riparimin e dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet katastrofike që përfshiu këtë vend.

Në hapjen e urës në këtë komunë në rajonin e Karintit, ministri slloven i mbrojtjes Marjan Sharec, duke falënderuar inxhinierët që kontribuan në ndërtimin e urës, tha se kjo është një urë e rëndësishme për popullatën vendase dhe ekonomisë.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Sllovene, nënkolonel Robert Glavash, në vënien në punë të urës theksoi se ura është ndërtuar së bashku me ushtarët e ARM-së.

“Ushtria sllovene që nga fillimi ka bashkëpunuar për largimin e pasojave të përmbytjeve. Ndihmoni ku të mundeni. Mendoj se ndihma është e madhe. Këtë urë e ndërtuam së bashku me pjesëtarët e ushtrisë maqedonase për katër-pesë ditë”.

Më pas, ministrja e mbrojtjes Slavjanka Petrovska në profilin e saj në Facebook ka deklaruar se ndihet krenare për ushtarët e RMV-së që ndihmuan kolegët e tyre sllovenë për të ndërtuar një urë në Mezhicë, për vetëm pak ditë.

“Maqedonia e Veriut qëndron së bashku me Slloveninë. Kjo është një tjetër dëshmi se ne jemi më shumë se aleatë. Të gjithë jemi më të fortë kur qëndrojmë së bashku. Të vazhdojmë këtë frymë bashkimi dhe ndihme, gjithmonë dhe kudo”.

“Në Slloveni gjeten 100 anëtarët nga ARM të cilët ndihmojnë për rehabilitimin si pasojë e përmbytjes të cilët ndihmojnë në sanimin e dëmtimeve që kanë shkaktuar përmbytje, si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm të cilat ndodhën në javën e parë të këtij muaji. Ndihma u kërkua nga Sllovenia përmes mekanizmit të NATO-s QKEARF”, ka shkruar Petrovska.

Pjesëtarët e Ushtrisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, sipas vendimit të qeverisë, do të qëndrojnë në Slloveni për 30 ditë, ku do të përfshihen në operacionin humanitar për riparimin e dëmeve të shkaktuara nga stuhia në zonat e përmbytura.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edita

Edita Tahiri reagon ashpër pas intervistës së Ramës në “FT”: Të hulumtohet origjina kombëtare e tij

Prokuroria

Vazhdon greva në prokurori – grupi i punës do të ketë afat prej 10 ditëve për arritjen e marrëveshjes

mickoski

Mickoski kërkon takim liderësh për zgjedhje

IMG_5720

Policët Shqiptarë në Amerikë, krijojnë fond humanitar për familjen e policit të vrarë në veri të Kosovës, Afrim Bunjaku

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

izet mexhiti3

Mexhiti: Përmes internetit lojërave të fatit e futën bixhozin në familjet tona

ASH

ASH: Interpelanca e opozitës teatër komik, procedura për kryeprokurorin e ri tanimë ka fillua

Jeff_Hovenier

Hovenier i kthen përgjigje Osmanit: SHBA e gatshme ta këshillojë Kosovën për draft-statutin e Asociacionit

INFO

NA NDIQ