Petrovska për krizën Ukrainë – Rusi: Nuk ka asnjë kërcënim për Maqedoninë e Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2022

Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut Sllavjanka Petrovska, para mbledhjes së ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Brukse, deklaroi se qëllimi i takimit të sotëm është të riafirmohet uniteti i NATO-s, t’i jepet mundësi dialogut në krizën në mes Rusisë dhe Ukrainës dhe të potencohet mbështetja për integritetin dhe sovranitetin e Ukrainës.

Sipas saj, mundësia për zgjidhje diplomatike të krizës mes Rusisë dhe Ukrainës duhet dhënë deri në fund, dhe deklaratat politike janë vetëm një hap larg deeskalimit, por duhet të shihen edhe lëvizje në terren për këtë qëllim.

“Ky takim mbahet në një moment të rëndësishëm si për sigurinë evropiane ashtu edhe për atë të zonës euroatlantike. Ne do të riafirmojmë qëndrimet tona për një zgjidhje paqësore të krizës mes Rusisë dhe Ukrainës. Ne po i japim shansin e fundit dialogut për zgjidhje diplomatike. Do të konfirmojmë unitetin e të gjitha shteteve anëtare të Aleancës, si dhe sigurinë e tyre”, tha Petrovska.

Petrovska e AIM, tha se nuk ka asnjë kërcënim për sigurinë e vendit tonë dhe se institucionet në juridiksionin e tyre janë të gatshme dhe punojnë në këtë drejtim.

TË FUNDIT
10 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
11 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
11 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
11 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

12 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
21 orë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
12 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
10 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
20 orë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
11 orë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
23 orë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
20 orë
Australiani kapet në Ohër për grabitje

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ