Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Deputetja e sapo zgjedhor e cila për momentin ushtron postin e ministres së Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska në lidhje me mospërdorimin e emrit kushtetues nga ana e presidentes, Gordana Siljanovska tha se, Maqedonia për ata nuk ka emër.

“Fillimisht e fshinë emrin Maqedoni nga statuti, tani nuk e përdorin as në komunikim zyrtar. Maqedonia për ata nuk ka emër”, shprehet Petrovska.

Sipas saj, të mos përmendësh emrin e shtetit është shembull se si shkelet identeti.

Kujtojmë se OBRM-PDUKM vazhdimisht ka kritikuar ndryshimin e emrit, ndërsa Siljanovska-Davkova përveç se nuk e përmendi emrin kushtetues në betim, refuzon ta shkruajë edhe në komunikime zyrtare dhe në vend të emrit kushtetuese, Maqedonia e Veriut referohet si “vendi jonë”.

TË FUNDIT
6 minuta
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
24 minuta
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
27 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
30 minuta
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
1 orë
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

ME TE LEXUARA

23 orë
Shporta minimale sindikaliste për qershor është 60.325 denarë, është rritur për 235 denarë, krahasuar me majin
19 orë
Kontinjerët plot me plehëra, qytetarët frikësohen nga epidemitë
1 ditë
Shkupi në vendin 198-të në listën e qyteteve më të shtrenjta për të jetuar
2 orë
Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues
22 orë
Bekteshi: Pre që qeveria e re ta revidojë vendimin në mënyrë që të mos ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike
19 orë
Ku janë premtimet e VLEN-it në Programin qeverisës? Heqja e 20%-shit, presidenti në Kuvend, aksionet shtetërore…
1 ditë
Banorët e fshatrave të Likovës një dekadë të etur për ujë, projekti zvarritet me vite
1 orë
Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve
21 orë
Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli

LEXO MË SHUMË

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

Angela Ageler

Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

gjarper

Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

deponi kum

Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

Aggeler

Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

INFO

NA NDIQ