Petrovska-Perebinis: Maqedonia e Veriut vazhdon me mbështetjen të fuqishme për Ukrainën

INA
INA

10/10/2023

Ministrja e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska, sot realizoi takim me zv.ministrin e Punëve të Jashtme të Ukrainës, Evgen Perebinis, i cili qëndron për vizitë zyrtare në RMV.

Siç njoftojnë nga Ministria e Mbrojtjes, Petrovska shprehu mbështetje të fortë për pavarësinë dhe sovranitetin e Ukrainës.

“E dënuam agresionin rus ndaj Ukrainës që nga vetë fillimi, ndërsa mbështetja jonë nuk është vetëm politike, por mund të shihet edhe në vepër. Në disa raste Maqedonia e Veriut ka dhuruar ndihmë humanitare dhe ushtarake për Ukrainën e cila ka të drejtë të plotë të mbrohet nga agresioni i paprovokuar rus”, ka thënë ministrja.

Petrovska ka theksuar se gjatë vizitës së Ukrainës në shkurt të këtij viti edhe personalisht është bindur në vuajtjet e popullit ukrainas, por edhe në vendosmërinë dhe dëshirën për ta mbrojtur atdheun.

Petrovska ka theksuar se Maqedonia e Veriut së bashku me aleatët mbetet në mbështetje të Ukrainës derisa është e nevojshme sepse kjo është ana e drejtësisë dhe të vërtetës.

Zëvendësministri Perebinis u falënderua për, mbështetjen e qartë nga Maqedonia e Veriut, si dhe për ndihmën e dhënë ushtarake dhe humanitare. Ukraina, ka theksuar ai, do të vazhdojë të luftojë për pavarësinë dhe sovranitetin e saj.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

bdi

Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

INFO

NA NDIQ