Petrovska Stoltenbergut: Ka ngecje në reformat e sektorit të mbrojtjes

INA
INA

07/02/2024

Ministrja e mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska, me letër e ka njoftuar Sekretarin Gjeneral të NATO-s, Jens Stoltenberg, se ka ngecje në reformat rrjedhëse te sektori i mbrojtjes në vend, e si problem kyç e thekson mosmiratimin e Propozim-ligjit për të Punësuarit në Mbrojtje, raporton 360Gradë, transmeton Portalb.mk.

Në letër Petrovska sqaron se gjatë diskutimeve të Shqyrtimit të aftësive për planifikim mbrojtës 2021/2022 dhe Draft-shqyrtimit të aftësive për planifikim mbrojtës 2023/2024, një nga konkluzionet në raport me progresin e reformës në sektorin e mbrojtjes ka qenë riorganizimi i Ministrisë së Mbrojtjes. Për këtë qëllim është përgatitur Propozim-ligji për të Punësuarit në Mbrojtje, teksti është miratuar nga ekspertë relevantë të NATO-s, sindikatat, komuniteti akademik, ministritë, si dhe organizatat joqeveritare. Qeveria e ka përcjellë deri në Kuvend, por, siç thuhet në letër, atje ligji është bllokuar.

“Teksti i ligjit, pa vërejtje nga Qeveria, u përcoll deri në Kuvend për miratim të të njëjtit. Faza e parë kaloi me sukses dhe kur duhej të hapet debati thelbësor për Ligjin, si ministre, kërkova që të parashtrohen amendamente ose vërejtje konstruktive me qëllim të përmirësimit të Ligjit dhe i luta partitë politike në Kuvend që të mos e përdorin këtë ligj për ujdi politike. Për fat të keq, partia opozitare VMRO-DPMNE, duke dashur ta bllokojë miratimin e këtij Ligji, vetëm dy ditë para mbajtjes së seancës së komisionit, parashtroi 1.500 amendamente jo thelbësore me të cilat miratimin e këtij ligji e bëri të pamundur”, i shkroi Petrovska Stoltenbergut.

Ministrja është e shqetësuar se bllokimi i ligjit dhe pamundësimi i debatit thelbësor mund të shkaktojë cenim të proceseve të punës në Mbrojtje, posaçërisht në pjesën e mbrojtjes së infrastrukturës kritike dhe sigurisë dhe mbrojtjes informatike, si dhe pamundësimin e përforcimit të kuadrove në mënyrë profesionale.

“Me këtë letër dua t’u informoj se shtyrja e këtij ligji kyç për funksionimin e Ministrisë, nuk ndodhi për faj të Ministrisë. Shpresoj se të gjitha partitë politike do të veprojnë me përgjegjësi dhe i bëra thirrje opozitës që ta kuptojnë gabimin e tyre dhe t’i tërheqin këto amendamente të dëmshme”, përmbyll Petrovska letrën.

Kujtojmë se në seancën e parë plenare për vitin 2024 Kuvendi votoi disa ligje dhe propozim-vendime për kryetar dhe anëtarë të komisioneve të disa institucioneve.

Në kuadër të kësaj seance u votuan edhe Propozim ligji për aviacion – lexim i dytë, Propozim ligji për ndryshimin e Ligjit për Shërbim në Armatën e Republikës së Maqedonisë së Veriut, me procedurë të shkurtuar, Propozim ligji për të punësuarit në Ministrinë e Mbrojtjes – lexim i parë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

fejzi hajdari

Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

Bujar Osmani

Osmani: Nëse një muaj nuk marr rrogë, duhet të marr borxh që të mbijetoj

Jovan mitreski

Mitreski: Marrëveshjet ndërkombëtare s’mund të ndryshohen me ligj tjetër

INFO

NA NDIQ