Petrovska: Vlerat euroatlantike janë udhërrëfyesi ynë në marrjen e çdo vendimi

INA
INA

05/06/2023

Ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska ka arritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të realizoi takime me përfaqësues të lartë të administratës amerikane, përfshirë edhe sekretarin e mbrojtjes së SHBA, Lloyd Austin.

Në një video deklaratë para fillimit të agjendës intensive, ministrja Petrovska informoi për këtë takim si dhe për aktivitetet tjera në SHBA, përfshirë vizitën në Universitetin Shtetëror të Karolinës së Veriut dhe shënimin e 30 vjetorit të themelimit të partneriteti ndërmjet Ushtrisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Gardës Kombëtare të Vermontit në Burlington.

Petrovska njoftoi se në takim me sekretarin amerikan, Austin do të bisedojë për të ardhmen dhe sfidat e si të dy vende të bëhen garanci për sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit edhe në fushën euroatlantike.

“Nëse diçka e ndan vendin dhe politikën tonë nga pjesa tjetër, është se ne jemi zëri i arsyes dhe i mençurisë. Politika jonë ka qenë gjithmonë e bazuar në vlera dhe mundësi, çiltërsi dhe ndershmëri. Vlerat euroatlantike janë udhërrëfyesi ynë në marrjen e çdo vendimi dhe miqtë dhe mbështetësit tanë amerikanë e vlerësojnë vërtet këtë”, tha Petrovska.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ