Pezullohet kompania diskutabile, MEPSO-s i merrte energjinë elektrike pa e paguar

Picture of ina-online
ina-online

03/10/2023

Operatori MEMO ka pezulluar “Blessm Power Plus” nga tregu i energjisë elektrike deri në fund të vitit. Vendimi u miratua të premten e kaluar, përcjell Faktor.mk.

Bëhet fjalë për një kompani kontroverse e cila gjatë krizës energjetike ndryshoi dy herë emrin dhe i mbeti borxh miliona AD MEPSO-s, pasi dy herë kishte marrë energji elektrike nga rezervat e sistemit dhe më pas nuk kishte paguar faturat.

“Pjesëmarrësi në tregun e energjisë elektrike BLESM POWER PLUS SH.P. Shkup me licencë për furnizues të energjisë elektrike, me EDB: 4080021599229, është pezulluar përkohësisht nga tregu i energjisë elektrike, për shkak të mos respektimit të Rregullave të Tregut të Energjisë Elektrike, gjegjësisht përgjegjësisë për bilanc të parregulluar. Kohëzgjatja e pezullimit fillon nga data 01.10.2023 dhe zgjat deri më 31.12.2023. Ky vendim hyn në fuqi ditën e miratimit”, thuhet në vendimin e MEMO, operatorit shtetëror të tregut të energjisë elektrike.

Ish-deputeti dhe punonjësi shumëvjeçar i operatorit të sistemit të transmisionit të energjisë elektrike MEPSO, Mihail Panovski, është në mesin e pronarëve të rinj që kanë marrë përsipër kompaninë për tregtinë ndërkufitare të energjisë elektrike të importuar me emrin e ri. Gjatë qeverisjes së kaluar, Panovski ishte anëtar i Bordit Menaxhues të MEPSO-s si drejtor i filialit të Operatorit të Rrjetit të Transmisionit. Përveç Panovskit, pronarë janë edhe Betim Ademi nga Struga dhe Elizabeta Maneva nga Gjorçe Petrov. Mes pronarëve janë edhe emrat e tre shtetasve nga Shqipëria, më saktë nga Tirana.

Mist Energy Eco gjatë vitit të kaluar ka lidhur një numër të madh kontratash furnizimi me institucionet shtetërore dhe ndërmarrjet publike. Ndër kontratat shumëmilionëshe në vitin 2022 janë ato me Sh.A Posta, JP Isar, Spitali i Tetovës, Radio Transmetimi Kombëtar, JP Hekurudhat – Infrastruktura e të tjera.

Ndërkaq në MEPSO për një periudhë të shkurtër ndryshuan dy drejtorë. Orhan Murtezani u zëvendësua nga Suriya Rashidi dhe pas disa muajsh u emërua Zudi Enuzi Koka./Faktor.mk

TË FUNDIT
5 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
9 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

12 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
17 orë
Gashi takon ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehajën
12 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
17 orë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
12 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
16 orë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
10 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
16 orë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
10 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ