Pjesëmarrja dhe suksesi i nxënësve nga Maqedonia në Raundin Global Dimëror 2021 – Kupa e Dijetarëve Botëror (The World Scholar’s Cup – WSC), në Dubai

Kupa Botërore e Dijetarëve (The World Scholar’s Cup –WSC) është një program akademik ndërkombëtar ekipor për nxënësit nga mbi 65 vende të botës. Qëllimi i këtij konkursi është të inkurajojë nxënësit të mësojnë jashtë kurrikulës tipike dhe t’u mundësojë nxënësit nga kultura të ndryshme të diskutojnë pyetje dhe ide që lidhen me të sotmen. Është një konkurs që mbahet në një atmosferë argëtuese dhe frymëzuese dhe është një mundësi e shkëlqyer për nxënësit që të zhvillojnë aftësitë e tyre të të menduarit kritik në lidhje me temën e këtij viti – Një botë e rinovuar (A World Renewed).

Ekipet konkurrojnë në katër ngjarje kryesore: teste individuale të njohurive të përgjithshme, shkrim në ekip, debat në ekip dhe kuiz ekipor.Përveç katër eventeve kryesore, zhvillohen aktivitete sociale dhe akademike jokonkurruese për të krijuar një atmosferë miqësore mes pjesëmarrësve.

Delegacioni i Maqedonisë në këtë garë prestigjioze përbëhet nga 10 nxënës prej ShMP “Jahya Kemal”, 3 nxënës të Sh.F. “JH Pestaloci” – Shkup dhe dy nxënës nga një shkollë vendase në Dubai,. i cili në një konkurrencë nga 23 vende, do të mbrojë ngjyrat kombëtare në Raundin Global Dimëror 2021.

15-12-2021 si pjesë e Kupës së Dijetarëve Botëror (WSC), Ishte një panair i kulturave ku delegacioni ynë në mënyrë të shkëlqyer prezantoi mundësitë e Republikës së Maqedonisë.

Duke falënderuar udhëheqësin e delegacionit z. Nikola Gelinceski, Faleminderime MPJ për mbështetjen, Ambasadës tonë në Emiratet e Bashkuara Arabe për mbështetje dhe ndihmën, Agjencisë për promovim dhe përkrahje të turizmit në Republikën e Maqedonisë së Veriut për mbështetjen me materiale promovuese dhe kompaninë Heraclea për mbështetjen me produkte ushqimore tradicionale.

Dy skuadra kaluan pragun e pikëve në raundin global dhe u kualifikuan drejtpërdrejt në raundin e fundit të kompeticionit, Turneun e Kampionëve, i cili do të mbahet në Universitetin Yale në nëntor 2022 edhe 3 skuadra të tjera siguruan kualifikimin shtesë për atë ndeshje.

P.S.

Sukseset e Delegacionit maqedonas janë shkruar më hollësisht më poshtë:

Mësuesi i Vitit në botë –

Nikola Gelinçeski – ShMP “Jahja Kemal”

Test i njohurive të përgjithshme – njohje ekipore

Argjendi – vendi i 11-të – ekipi 614 – Viktor Jakimov, Luka Vajevic, Sara Knezevic – ShF “JH Pestaloci” – Shkup

Artë – vendi i 8-të – ekipi 617 – Irem Tauk, Sara Tosic dhe Samar Shah – ShMP “Jahja Kemal” dhe Jumeira English Speaking School

Debat – rrëfime individuale

Argjendi – Vendi i 101 – Irem Tauk – ekipi 617 – ShMP “Jahja Kemal”

Argjend – Vendi 97 – Luka Vajevic – ekipi 614 – ShF “JH Pestaloci” – Shkup

Argjendi – Vendi i 95 – Sara Tosic – ekipi 617 – ShMP “Jahja Kemal”

Argjendi – Vendi i 76 – Adea Ramuka – ekipi 615 – ShMP “Jahja Kemal”

Argjend – Vendi i 69 – Gentian Bitiqi – ekipi 616 – ShMP “Jahja Kemal”

Argjendi – vendi i 65-të – Andrei Kalin – ekipi 615 – ShMP “Jahja Kemal”

Ari – Vendi i 45-të – Baani Singh – Ekipi 618 – Jumeria English Speaking School

Zlaten – Vendi i 35 – Jana Tasevska – ekipi 615 – ShMP “Jahja Kemal”

Ari – Vendi i 27-të – Samar Shah – Ekipi 617 – Shkolla e gjuhës angleze Jumeirah

Zlaten – vendi i 13 – Sara Knezevic – ekipi 614 – Shkolla fillore “JH Pestaloci” – Shkup

Kuiz nxënësve – çmime ekipore

Argjendi – vendi 39 – ekipi 618 – Tamara Simic, Mihaela Kostovska, Baani Singh –

ShMP “Jahja Kemal” dhe Jumeira English Speaking School

Argjendi – Vendi i 28 – ekipi 617 – Irem Tauk, Sara Tosic dhe Samar Shah –

ShMP “Jahja Kemal” dhe Jumeira English Speaking School

Argjendi – vendi i 26-të – ekipi 615 Andrei Kalin, Adea Ramuka, Jana Tasevska –

ShMP “Jahja Kemal”

Argjendi – Vendi 23 – ekipi 616 Dea Ramadani, Emrie Ramadani, Gentian Bytyqi – ShMP “Jahja Kemal”

Medalja e artë dhe trofeu – vendi 6 – ekipi 614 – Viktor Jakimov, Luka Vajevic, Sara Knezevic – Shkolla fillore “JH Pestaloci” – Shkup

Shkrimi i rrëfimeve individuale

Medalja e Argjendtë – Vendi 97 – Ekipi 617 Samar Shah – Shkolla e gjuhës angleze Jumeirah

Medalja e argjendtë – vendi 82 – ekipi 614 Luka Vajevic – ShF “JH Pestaloci” – Shkup

Medalja e argjendtë – vendi 76 – ekipi 614 Sara Knezevic – ShF “JH Pestaloci” – Shkup

Medalje argjendi – vendi 68 – ekipi 618 Tamara Simiq – ShMP “Jahja Kemal”

Medalja e argjendtë – vendi 54 – ekipi 615 Jana Tasevska – ShMP “Jahja Kemal”

Medalje e artë – vendi i 29-të – ekipi 617 Irem Tauk – ShMP “Jahja Kemal”

Medalja e Artë dhe Trofeu – Vendi i 1-të – Ekipi 618 Baani Singh – Shkolla e gjuhës angleze Jumeirah

Testi i njohurive – njohja individuale

Medalje e Artë dhe Trofe – Vendi i 4-të – Samar Shah – Jumeirah English Speaking School

Lëndët e veçanta:

Shkenca të Përgjithshme – Medalje e Artë – Samar Shah – Shkolla e gjuhës angleze Jumeirah

Letërsi – medalje argjendi – Luka Vajevic – SHF “JH Pestaloci” – Shkup

Art – medalje argjendi – Adea Ramuka – ShMP “Jahja Kemal”

Shkencë, temë speciale, shkenca shoqërore – 3 medalje argjendi – Viktor Jakimov – SHF “JH Pestaloci” – Shkup

Letërsi, shkencë, temë e veçantë – 3 medalje ari – Sara Knezevic – SHF “JH Pestaloci” – Shkup

Medalja e argjendtë e letërsisë, shkencat shoqërore, temë e veçantë, histori, shkencë, art – 5 ari – Baani Singh – Shkolla e gjuhës angleze Jumeirah

Letërsi, shkenca shoqërore, temë speciale, histori, shkencë, art – 6 medalje ari – Samar Shah – Shkolla e gjuhës angleze Jumeirah.

Çmimet e ekipit të debatit:

Medalje argjendi – vendi 40 – ekipi 618 – Tamara Simic, Mihaela Kostovska, Baani Singh – ShMP “Jahja Kemal”

Medalje argjendi – vendi 27 – ekipi 614 – Viktor Jakimov, Luka Vajevic, Sara Knezevic – Sh.F. “JH Pestaloci” – Shkup

Medalje argjendi – vendi i 21-të – ekipi 617 – Irem Tauk, Sara Tosic, Samar Shah Singh – ShMP “Jahja Kemal” dhe Jumeira English Speaking School

Medalje e artë – vendi i 16-të – ekipi 615 – Andrei Kalin, Adea Ramuka, Jana Tasevska – – ShMP “Jahja Kemal”

Çmimet e ekipit të shkrimit:

Medalje argjendi – vendi 28 – ekipi 614 – Viktor Jakimov, Luka Vajevic, Sara Knezevic – Sh.F. “JH Pestaloci” – Shkup

Medalje argjendi – vendi 23 – ekipi 617 – Irem Tauk, Sara Tosic, Samar Shah Singh – ShMP “Jahja Kemal” dhe Jumeira English Speaking School

Medalje ari dhe trofe – vendi 7 – ekipi 618 – Tamara Simic, Mihaela Kostovska, Baani Singh – ShMP “Jahja Kemal”

Nxënësit më të mirë sipas shkollës:

Sara Knezheviq – Sh.F.“JH Pestaloci” – Shkup

Jana Tasevska – ShMP “Jahja Kemal”

Nxënësit më të mirë në të gjitha kategoritë:

Medalje e artë – vendi 16 – ekipi 614 – Sara Knezevic – Sh.F. “JH Pestaloci” – Shkup

Medalja e Artë dhe Trofeu – Vendi i 8-të – Ekipi 618 – Baani Singh – Shkolla e gjuhës angleze Jumeirah

Medalja e Artë dhe Trofeu – Vendi i 7-të – Ekipi 617 – Samar Shah – Shkolla e gjuhës angleze Jumeirah

Skuadrat më të mira në të gjitha kategoritë (20 më të mirat kualifikohen për Univeryitetin Yale):

Medalje argjendi – vendi 19 – skuadra 617 – Irem Tauk, Sara Tosic, Samar Shah – ShMP “Jahja Kemal” dhe Jumeira English Speaking School

Medalje ari – vendi 10 – ekipi 614 – Viktor Jakimov, Luka Vajevic, Sara Knezevic – Sh.F. “JH Pestaloci” – Shkup

Skuadrat e kualifikuara shtesë:

kipi 616 – Gentian Bytyqi, Dea Ramadani, Emrie Ramadani – ShMP “Jahja Kemal”

ekipi 618 – Tamara Simic, Mihaela Kostovska, Baani Singh – ShMP “Jahja Kemal” dhe Jumeira English Speaking School

ekipi 615 – Andrei Kalin, Adea Ramuka, Jana Tasevska – ShMP “Jahja Kemal”.