Plani amerikan i ferrit kundër Serbisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2022

Mediat serbe shkruajnë se, Amerika ka treguar se mund të shpikë rregulla të reja dhe të injorohen ato të vjetrat, nëse vlerësojnë se pranimi i Kosovës është në interesin e tyre, ata do të realizojnë atë plan.

Se pranimi i Kosovës nuk është supozim, por rrezik serioz, opinionin për kontestin e tregimit për presionet në rritje ndaj Serbisë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës ka lajmëruar presidenti serb Aleksandër Vuçiq, duke shprehur frikën se dikujt mund të i bie ndërmend që Kosovën ta hedhin në NATO dhe të na detyrojnë të pranojmë si fakt të kryer, përcjell Bota Sot.

A është ky opsion në strategji të politikës së jashtme amerikane dhe si do duhej Serbia të përgjigjej në këtë sfidë? Fuqitë perëndimore kanë dëshmuar se kur ata caktojnë një qëllim, nuk ju intereson parimi, shprehet analisti politik Aleksandar Paviç për “Sputnjik”.

Por ai sheh problem në realizimin e saj, pasi në NATO nuk pranohet askush pa miratimin e të gjithë anëtarëve, por në NATO janë 4 vende që nuk e kanë pranuar Kosovën dhe nëse ndryshojnë qëndrimet do përballen me pakënaqësi në opinion vendor.

“Me votimin që Kosova të bëhet anëtare e NATO-së Spanja do jepte pranimin të precedent të rrezikshëm të hapjes së dyerve të Katalonisë për ambicie ndarëse. Edhe anëtarët tjerë që nuk njohin Kosovën do përballeshin me gjykimin e opinionit. A do të pajtohet Hungaria pasi ajo tenton të dal nga ndjekja që perëndimi i bënë Rusisë edhe Kinës. Shkurt ShBA mund të realizojnë qëllimin që kanë por kjo do të hap shumë fronte dhe probleme me pasoja të paparashikueshme”, thotë Paviç.

Paviç tërheq vërejtjen se pranimi i Kosovës në NATO mund të realizohet edhe në mënyrë të “padhembshme” nëse Shqipëria e anekson Kosovën dhe shpall Shqipërinë Natyrale.

“Njësitet ushtarake shqiptare veç kanë hyr në territorin e Kosovës, ndërsa tash në Shqipëri ndodhet edhe shtabi special i forcave amerikane. Nëse Shqipëria me dhunë dhe pa të drejtë anekson Kosovën, pranimi i Kosovës në NATO nuk do varet nga Parlamenti i shteteve anëtare që mund të shpreh mos dëgjueshmëri , apo për shkak të rrethanave të brendshme, mosgatishmëri në këtë hap, por mundësi ka shumë”.

Paviç tregon edhe faktin se ShBA nëse duan që ta shfrytëzojnë territorin e Kosovës si territor të NATO-së mund ta trajtojnë si anëtar joformal.

Në rrethanat kur Serbia nuk dëshiron të pranojë pavarësinë e Kosovës dhe kur mes Kosovës edhe OKB-së qëndron vetoja ruse edhe kineze, ShBA konsideron historiani Sasha Adamoviç, mendon për veprimet alternative. Në këtë dritë, duhet vëzhguar edhe mënyrat si Kosova të bëhet pjesë e strukturave tjera si UNESCO apo e Këshillit të Evropës.

“Realizimi i pranimit të Kosovës në NATO nuk do të jetë i lehtë edhe pse mendohet se më lehtë binden Spanja e Rumania të pranojnë Kosovën se Rusia e Kina. Pranimi i Kosovës në NATO do thyente standardet e vetë NATO-së që thonë se shtetet që kanë konteste territoriale me shtetet fqinje nuk janë të mirëseardhura. Nëse ShBA insistojnë në vendimin që me forcë dhe përtej logjikës politike të pranojnë Kosovën në NATO, është i pashmangshëm destabilizimi në nivelin global”, thotë Adamoviç.

Në perspektivë, ai pret që Kosova mund t’ia bëjë Serbisë disa lëshime simbolike ashtu që të bëjë për vete anëtaret e NATO-së që nuk e kanë pranuar pavarësinë e Kosovës ta pranojnë atë. Prandaj në muajt në vazhdim duhet të jemi të kujdesshëm.

Kundërmasat që Serbia do duhet të ndërmerrte, konsideron Paviç duhet të jenë në planin global dhe në koordinim me aleatët në radhë të parë Kinën edhe Rusinë./BotaSot

TË FUNDIT
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
7 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
8 orë
Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

ME TE LEXUARA

12 orë
“Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…”/ Detaje të reja për autorin e dyshuar të atentatit ndaj ish-Presidentit Trump
1 ditë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
12 orë
Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?
1 ditë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
10 orë
Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)
1 ditë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë? (FOTO)
10 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë
1 ditë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

LEXO MË SHUMË

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut

ksamil sarande

Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

Orban Putin

Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?

Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

“Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…”/ Detaje të reja për autorin e dyshuar të atentatit ndaj ish-Presidentit Trump

Kim Mehmeti

Pyet Shqipëria thuajse nuk e dinë: Ku janë kosovarët, pse n’ pushim nuk vijnë?!

INFO

NA NDIQ