“Plani i paqes”/ Gjermania i kërkon Kinës që të fillojë bisedimet me Kievin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23 Mars, 2023

“Plani i paqes” i Kinës për Ukrainën dhe Rusinë në formën e tij aktuale nuk ka gjasa të jetë i pranueshëm për ukrainasit, kështu që Pekini duhet të fillojë të bisedojë me Kievin sa më shpejt të jetë e mundur.

Kështu deklaroi zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit, në një konferencë.

Qeveria federale, sipas zëdhënësit të saj, mirëpret faktin që pala kineze, e cila bëri një propozim për bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës, duhet të flasë jo vetëm me rusët, por edhe me palën ukrainase. Dhe sa më shpejt të bëhet e mundur, aq më mirë, shtoi Hebestreit.

Negociatat, vuri në dukje ai, për momentin duken mjaft hipotetike dhe të largëta. Një parakusht i rëndësishëm për fillimin e tyre, në çdo rast, është që “të dyja palët të mund të jetojnë më tej me rezultatin e tyre; veçanërisht pala ukrainase”, tha ai. Ajo që u formulua nga kinezët, në shikim të parë, nuk krijon përshtypjen se mund të jetë e pranueshme për palën ukrainase, vuri në dukje Hebeshreit. Në të njëjtën kohë, ai nuk përjashtoi që një rezultat më i mirë mund të arrihet gjatë diskutimit.

Gjermania dhe partnerët e saj vazhdojnë t’i përmbahen qëndrimit që u shpreh që në fillim: të mos flasim për Ukrainën pa Ukrainën, të mos vendosim për fatin e saj pas shpine.

“Vetë ukrainasit duhet të vendosin se si mund të zgjidhet dhe të përfundojë ky konflikt. Gjermania, nga ana e saj, do të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme: politikisht, financiarisht, humanitarisht dhe me armë,” tha zëdhënësi.

Ambasadorja gjermane në Ukrainë, Anka Feldhusen, tha të njëjtën ditë në Kiev se Berlini pret që Kina të pranojë më në fund se ajo që po ndodh nuk është një “konflikt” por një luftë aktuale dhe se Rusia po kryen dhunë kundër ukrainasve, dhe gjithashtu të kërkojë , së bashku me shtetet e tjera, se Rusia tërheq trupat nga territori i Ukrainës.

Duhet kujtuar se Kina prezantoi “planin e saj të paqes” prej 12 pikash në përvjetorin e luftës, 24 shkurt 2023. Presidenti kinez Xi Jinping diskutoi propozimet e tij me udhëheqjen ruse në Moskë në fillim të kësaj jave. Kishte spekulime se Xi do të telefononte liderin ukrainas pas kësaj vizite.

Ndërkohë, pala ukrainase dorëzoi formulën e saj të paqes në Pekin dhe ftoi Kinën që t’i bashkohej, por ende nuk ka marrë asnjë përgjigje, siç vuri në dukje Presidenti Volodymyr Zelensky. Ai gjithashtu tha të martën se nuk kishte “asnjë specifikë, asnjë konfirmim” në lidhje me bisedimet e mundshme me Xi Jinping.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

gjermania-780x470

Gjermania mbyll 4 nga 5 konsullatat ruse në vend

rusia

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

kim-jong-dhe-motra

Sateliti spiun i Kim Jong Un bie në det, alarm në Penian

tajfun-780x470

Mijëra të evakuuar në Filipine si pasojë e ciklonit Betty

nato

SHBA thotë se “ka ardhur koha” që Suedia të anëtarësohet në NATO

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Përplasje e armatosur në një plazh në Floridas, 9 të plagosur

zjarr-kiev-

Sulm me dronë në Moskë

kremlin-putin

Rusët “po hanë kokat e njëri-tjetrit”, mësohet plani për rrëzimin e tij

INFO

NA NDIQ