Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

Picture of ina-online
ina-online

26/05/2024

Presidenti ukrainas Volodymyyr Zelensky i ka kërkuar komunitetit global të punojë së bashku kundër Rusisë, duke theksuar se asnjë komb nuk mund t’i mbijetojë i vetëm një lufte me Moskën.

Një unitet i tillë është i nevojshëm sepse “askush nuk mund t’i mbijetojë vetëm një lufte në shkallë të gjerë me rusët”, tha udhëheqësi ukrainas.

“Ne ishim vetëm, ishim vetëm” kur Rusia nisi agresionin kundër Ukrainës në shkurt të vitit 2022, pohoi Zelensky. “ Por më pas ne ramë dakord me partnerët tanë për një lloj sanksioni, një lloj bashkëpunimi dhe gjëra të tjera. tha, duke iu referuar mbështetjes së ofruar nga Perëndimi që nga fillimi i konfliktit.

Edhe Pekini “duhet të mbrojë Ukrainën sepse ne u sulmuam”, pasi “Kina thotë se integriteti territorial duhet të respektohet”, argumentoi Zelensky.

Zelensky u pyet gjithashtu nëse ai ishte i shqetësuar për deklaratën e presidentit rus Vladimir Putin në fillim të kësaj jave se sipas pikëpamjes së Moskës legjitimiteti i liderit ukrainas ka “skaduar”.

Mandati pesëvjeçar i Zelenskit si president i Ukrainës përfundoi të hënën pasi ai refuzoi të organizonte zgjedhje të reja, duke përmendur ligjin ushtarak të vendosur për shkak të konfliktit.

“Nuk më shqetësojnë fare,” u përgjigj ai. “Këto deklarata të presidentit të paligjshëm të Rusisë në lidhje me legjitimitetin e presidentit të Ukrainës janë, thënë sinqerisht, të mërzitshme dhe jo interesante”, tha ai.

TË FUNDIT
2 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
3 ditë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
4 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
5 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
6 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

INFO

NA NDIQ