Çfarë ndodh nëse vritet Zelensky? Zbardhet skenari, ja plani rezervë i Ukrainës

ina-online
ina-online

02/08/2023

Çfarë ndodh nëse vritet presidenti ukrainas? Formalisht, sipas kushtetutës, funksionin e presidentit do ta merrte kryetari i Verkhovna Rada (parlamenti) derisa të zgjidhet një i ri.

Kur presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u pyet nëse ishte i shqetësuar për përpjekjet ruse për ta vrarë atë, ai u përgjigj se nuk donte ta mendonte.

Megjithatë, siç raporton portali Politiko, Zelenskyy është edhe objektivi i disa deputetëve rusë dhe ultranacionalistëve, të cilët kanë bërë thirrje për vrasjen e tij. Disa javë pas fillimit të pushtimit rus në shkurt 2022, Mihajlo Podoljak, këshilltari kryesor i Zelenskyy, zbuloi se kishte pasur të paktën një duzinë tentativash serioze për vrasjen e shefit të tij. Ai tha se ekipet ruse të sabotimit dhe inteligjencës, si dhe çeçenët dhe ‘vagneritët’, u përpoqën të depërtojnë në lagjen qeveritare të ruajtur në Kiev. Edhe pse rreziku është më i ulët tani, ai ende ekziston, prandaj udhëtimet gjithnjë e më të shpeshta të Zelenskyy-t jashtë vendit planifikohen me kujdes dhe mbahen të fshehta.

Duke pasur parasysh aksionet dhe rrezikun, nuk është çudi që zyrtarët ukrainas po refuzojnë kërkesat e mediave për të diskutuar se çfarë do të ndodhte nëse Rusia arrin të eliminojë Zelenskyy-n. Pavarësisht refuzimit për të folur për këtë publikisht, plani ekziston, i cili nënkuptohet në intervistat me zyrtarë, deputetë dhe analistë ukrainas.

“Ukrainasit kanë plane, për të cilat nuk do të flas publikisht dhe nuk do të hyj në detaje. Qëllimi i tyre është të sigurojnë atë që ne do ta quajmë vazhdimësi të qeverisjes në një mënyrë ose në një tjetër,”-tha më herët për CBS Anthony Blinken, Sekretari i Shtetit i SHBA-së.

Formalisht, sipas kushtetutës, situata është e qartë, shpjegon deputeti Mikola Knjaicki nga Lviv: Kur presidenti nuk është në gjendje të përmbushë detyrën e tij, funksionin e merr kryetari i Verkhovna Rada (parlamenti). Megjithatë, njeriu i parë i Rada Verkhovna, Ruslan Stefanchuk, anëtar i partisë në pushtet Shërbëtori i Popullit, nuk ka shumë besim publik.

Adrian Karatnicki, një bashkëpunëtor i Qendrës Euroaziatike të Këshillit Atlantik, beson se Ukraina duhet të drejtohet nga Këshilli Administrativ.

“Ai këshill ka shumë të ngjarë të përbëhet nga Stefançuk, kreu i kabinetit presidencial Andrij Jermak, Ministri i Punëve të Jashtme Dmytro Kuleba dhe Ministri i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov. Gjenerali Valery Zaluzhny, i cili gëzon një popullaritet të madh, do të mbetej komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura.”

Politiko më tej tregon se opinioni mbizotërues në Kiev është se vdekja e Zelenskyy nuk do të ndryshonte asgjë në front dhe se lufta do të vazhdonte me egërsi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

administrata

Administratorët e ri do të testohen:Nëse nuk kalojnë provimin, përjashtohen nga puna

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

A ka përfunduar “besa”? Familja Murseli po ruhet nga policia, ja çka thonë Ademajt

mitreski-1024x682

Jovan Mitreski pritet të jetë kryetar i ri i Kuvendit

INFO

NA NDIQ