Plani sekret i Mickoskit?

Picture of ina-online
ina-online

21/08/2023

shkruan: Marjan Zabërçanec

Plani sekret i Mickoskit nuk mund të jetë njëkohësisht edhe antievropian edhe maqedonas.

Përmes intervistës së sotme, Mickoski dërgoi mesazhe se donte ta kushtëzonte gjithë shoqërinë se fillimisht duhet të shpalleshin zgjedhjet, në mënyrë që pastaj të shpallte zgjidhjen e pretenduar për marrëdhëniet maqedono-bullgare. Ai thotë se “do të ofrojmë një zgjidhje patriotike, krahasimisht, tejet korrekte, që do të ruajë, mbrojë dhe avancojë interesat e Maqedonisë. Por për ta bërë atë na duhen zgjedhjet. “Ose në përkthim, më jepni fuqi, dhe unë do t’ju them se çfarë do të bëjmë.

Oh moj nënë !?

Mickoski nuk ka plan për MK në BE. Nëse do të kishte, ai do ta kishte shpallur atë. Por, Mickoski a do ta zbuloj sot për herë të parë planin tjetër që po e përgatit, planin sekret për apo thënë më mirë planin kundër shtetit?

Çfarë planesh sekrete po thurr dhe po fsheh Mickoski?

A ka dikush në këtë vend dilema se çdo plan sekret i DPMNE-së është plan i rrezikshëm për Maqedoninë? A është plani sekret i Mickoskit ndërprerje e negociatave me BE-në dhe izolim i ri i vendit? A është plani sekret i Mickoskit që të hedh vaj në zjarrin e Radevit dhe Kurtit dhe ti kapet sentimentit antibullgar dhe antishqiptar në mesin e maqedonasve?

A është plani i fshehtë i Mickoskit për ta shpenzuar buxhetin e shtetit pa qenë nevoja dhe për t’i vënë rrengje të reja shtetit, përtej rregullave të BE-së?

A ka një gjë që Mickoski dhe VMRO-DPMNE kanë bërë për anëtarësimin tonë në BE dhe NATO që t’u besohet se kanë plan për Maqedoninë Evropiane?

Paramendojeni, a ka pasur të paktën një lëvizje shtetërore nga VMRO-ja në 20 vitet e kaluara që e ka afruar vendin me fondet evropiane, sigurinë e NATO-s dhe reformat e BE-së?

Shumica dërmuese e popullit, bashkë me LSDM, të gjitha partitë e koalicionit qeveritar dhe të gjitha partitë shqiptare janë që shteti maqedonas të anëtarësohet në BE, si hap logjik pas anëtarësimit në NATO.

Mickoski dhe DPMNE gjithçka që kanë bërë deri tani ishte kundër NATO-s dhe BE-së. Ata janë në konflikt të vazhdueshëm me qëndrimet dhe qëndrimet e bllokut të shumicës demokratike në vend dhe me aleatët perëndimorë. Dhe në konfuzion total në paraqitjet publike pas këtyre çështjeve. VMRO-ja gjithmonë ka qenë në trenin evropian, dhe nuk ka qenë duke ndjekur një agjendë evropiane por maqedonase.

Nëse agjenda e Mickoskit nuk është evropiane, atëherë duhet të jetë joevropiane ose antievropiane. Por agjenda e tij nuk mund të jetë joevropiane, por pro maqedonase, sepse shumica jonë vendase thotë se agjenda maqedonase është evropiane. Epo, në fund të fundit, ajo gjithmonë ka qenë. Prandaj, populli maqedonas nuk duhet të lejojë që Mickoski të na prijë kursin strategjik shekullor. Prandaj, populli maqedonas e ka obligim të mos i lërë askujt ti thurr plane sekrete dhe të rrezikshme për shtetin.

Marjan Zabërçanec

*Autori është koordinator nacional për Open Ballkanin dhe nismat e tjera rajonale

TË FUNDIT
4 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
5 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
7 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
9 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
11 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

11 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
11 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
20 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
9 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
18 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ