Plas keq në Gjermani, plagosen 22 policë

ina-online
ina-online

9 Korrik, 2023

Të paktën 22 efektivë policie janë plagosur të shtunën si shkak i trazirave në qytetin perëndimor të Gjermanisë, Giessen gjatë një festivali kulturor i quajtur “Eritrean”.

Gjithçka ndodhi pasi efektivët e policisë rrethuan një grup njerëzish përpara filllimit të festivalit.

Policia e Hessen tha se ka patur sulme masive kundër efektivëve të policisë në mëngjesin e së shtunës, me protestuesit që hodhënn gurë dhe shishe e duke shpërthyer bomba tymi dhe u përpoqën të thyenin barrierat e policisë.

Qyteti i Giessen u përpoq të bllokonte festivalin nga mbajtja e këtij viti, por ndalimi u anulua nga një gjykatë lokale, sipas ZDF.

Një zëdhënës nga komisariati i Hessen tha serreth 1,000 oficerë nga njësi të ndryshme ishin vendosur për të kontrolluar protestuesit dhe se situata vazhdon ende e tensionuar.

Gjatë natës së premte, rreth 60 persona janë arrestuar si të dyshuar për planifikimin e një sulmi gjatë festivalit

Vitin e kaluar pati trazira të ngjashme, sepse organizatorët e festivalit mendohet se janë afër regjimit të Eritresë. Mijëra eritreanë kanëm igruar në Evropë vitet e fundit, duke pretenduar keqtrajtim nga regjimi aktual.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Azerbajxhan

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

BLINKEN

Blinken akuza Rusisë: Kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë pothuajse çdo ditë

Nagorni-Karabah-780x470

Armëpushim mes Azerbajxhanit e armenëve në Karabak

Zelenski

Zelensky: Nëse Trump e di si ndalon lufta, të na e thotë

Nagorni-Karabah-780x470

Turqia mbështet sulmin e Azerbajxhanit në Nagorni-Karabah

zelenski

Zelensky për Rusinë: Të keqes nuk mund t’i besohet, shihni Prigozhin-in

biden

Biden i kërkon botës të bashkohet kundër Rusisë

INFO

NA NDIQ