Platforma e Shkupit për shqiptarët

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Partitë shqiptare në Maqedoni për herë të parë e kanë mundësinë të bien dakord për përkrahje të ndërsjellë të agjendës së përbashkët politike, për avansimin e statusit juridiko-kushtetues të shqiptarëvë në këtë shtetë, shkruan agjencia e lajmeve INA.

Ato mund të hyjnë së bashku në qeverinë e ardhshme, por ekziston mundësia që edhe nëse një parti shqiptare mbetet jashtë ta jap mbështetjet për realizimin pikave kyce të Platformës së Shkupit, e cila më vonë u quajtë Platforma e Tiranës.

Me këtë është sidomos që të realizohet pika një e kësaj platform e cila parasheh zbatimn e përpiktë të parimit të multi-etnicitetit në Kushtetutën e RMV, ku shqiptarët njihen si popullësi shtet-formuese. që shqiptarët të njihen si popull shtetformues.

Pastaj arritja e barazisë së plotë gjuhësore, përdorimi i gjuhës shqipe në të gjitha nivelet e qeverisjes dhe garantimi i përdorimit të saj si e drejtë themelore dhe kushtetuese. Kushtetuta e Republikës së Maqedonisë duhet të përcaktojë se “gjuha maqedonase me alfabetin cirilik dhe gjuha shqipe me alfabetin e saj janë gjuhë zyrtare në Republikën e Maqedonisë”.

Si pikë tjetër e rëndësishem duhet të parashtrohet edhe arritja e barazisë ekonomike dhe e mirëqenies shoqërore, sidomos nëpërmjet zhvillimit të barabartë rajonal. Ku në pikën 2 parashihet qartë krijimin e mekanizmi të ri, në formën e një Komisioni Shtetëror për Financimin e Komunave, për një vendimarrje më të drejtë për grantet qeveritare në përfitim të komunave. Si dhe krijimin e një Ministrie për Sistem Politik dhe Marredhenie midis Komuniteve, si organ përgjegjës për respektimin e të drejtave të komuniteteve dhe nxitjen e zhvillimit ekonomik dhe shoqëror në zonat e defavorizuara.

Në këtë pikë është e rëndësishme edhe realizimi i përfaqësimit të drejtë në organet e sigurisë, ushtrisë, inteligjencës, të drejtësisë si dhe zbardhja e plotë e të gjitha rasteve të montuara gjyqësore ndaj shqiptarëve.
Prandaj është me rëndësi që partitë shqiptare ti lënë inatet anash dhe të ulen për të biseduar se cilat janë kërkesat e tyre të përbashkëta në qeverisjes e ardshme.

Është momenti i fundit që politikanët shqiptarë të mos mendojnë vetëm për interest e tyre personale dhe klanore, por për interesim kombëtarë.
Le të mos i mendojnë që në fillim pozitat e larta, drejtoritë që sjellin benefite personale për ta, si pagë të majme, vetura zyrtare, sekretaresha e gjëra tjera.

Është me rëndësi që kësaj herë të ulen në Shkup dhe ta arrijnë këtë marrëveshje, Tirana zyrtare mund të ndihmojë, por duhet bëhet dallimi me Luginën e Preshevës dhe Malin e Zi se shqiptarët këtu nuk janë pakicë kombëtare.(Muhamer Pajaziti/INA)

TË FUNDIT
39 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

18 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
19 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
5 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
1 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
19 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
5 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

INFO

NA NDIQ