Plenkoviq: Atë që po i bëjmë Maqedonisë nuk është e drejtë

Picture of ina-online
ina-online

29/08/2023

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq në Forumin Strategjik në Bled të Sllovenisë u shpreh se e vetmja rrugë përpara kur bëhet fjalë për zgjerimin e BE-së është eliminimi çështjeve bilaterale.

Si model më të mirë për këtë çështje, ai e theksoi Maqedoninë e Veriut, e cila fillimisht ishte e bllokuar nga Greqia, ndërsa tani nga Bullgaria.

“Të gjitha çështjet bilaterale që nuk janë formalisht dhe juridikisht të lidhura me legjislacionin e BE-së duhet të eliminohen nga procesi i anëtarësimit. Është e vetmja rrugë përpara dhe flas nga përvoja. Shembulli me Maqedoninë e Veriut është simbolik. Pritën 15 vite të zgjidhin kontestin me Greqinë dhe pasi e zgjodhën, tani kemi kontest tjetër. Kjo nuk është fer dhe kjo dëmton imazhin e BE-së kurse unë këtë e them publikisht me vite dhe do të vazhdoj ta them”, u shpreh kryeministri kroat Plenkoviq.

Në po të njëjtin forum, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski u shpreh se vendi i tij ka dëshmuar se mund të marrë vendime të vështira dhe të guximshme.

“Jam i bindur se Maqedonia e Veriut tregoi se mund të marrë vendime të vështira dhe të guximshme dhe nga secili prej tyre dolëm si vend më i fuqishëm. Nga vendet e vjetra kandidate, jemi më të mirët në shumë aspekte në kuptim të implementimit të legjislaturës evropiane, stabilitetit mikro financiar, që u dëshmua ga BE-ja dhe instrumentet e BE-së. Për këtë shkak them se viti 2030 është i realizueshëm si qëllim”, tha mes tjrash Kovaçevski.

TË FUNDIT
8 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
8 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
10 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
10 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
10 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

ME TE LEXUARA

16 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
10 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
16 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
8 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
21 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
15 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë
8 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
21 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
14 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

LEXO MË SHUMË

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

INFO

NA NDIQ