“Po flisni për raportet me Amerikë, e për deputetë keni njerëz në Listën e Zezë”, Jeta Xharra pyetjen e radhës për Bujar Osmanin?

Picture of ina-online
ina-online

07/04/2024

Kandidati për president nga “Fronti Evropian”, Bujar Osmani në emisionin “Kallxo Përnime” është pyetur nga Jeta Xharra se përse në listat për deputetë keni njerëz të përfshirë në lista të zeza amerikane siç është Menduh Thaçi, përcjell INA.

Jeta Xharra: A nuk ju bën problem kjo në marrëdhëniet që duhet të jenë të mira me SHBA?

Bujar Osmani: Ne me SHBA kemi bashkëpunim të jashtëzakonshëm. Për shkak se ka dallim edhe në listën e zezë amerikane. Janë për çështje etknike nacionale, për çështje korrupsioni. Më duket se Menduh Thaçi është për çështje të minimit të stabilitetit asokohe para 20 viteve siç ishin edhe disa funksiopnarë tjerë të BDI-së gjatë luftës së 2001 dhe pas luftës. Pra nuk është për shkak të korrupsionit, por për shkak të minimit të Marrëveshjes së Ohrit. Kurse sa i takon listave të zeza kemi kërkuar që të vazhdojnë të na ndihmojnë në luftën kundër korrupsionit. Insistoj që të formohet një bord ndërkombëtar ku do të jetë edhe instrumenti i listave të zeza.

Jeta Xharra: A mendon se kryetari i komunës së Strugës, Ramiz Merko e kalon këtë bord apo veting?

Bujar Osmani: Nuk e di për këtë, sepse SHBA kanë pasur një qëndrim për të që është në listën e zezë. Por dua të shpjegoj se SHBA-të kanë dy lloj të listave të zeza, njëra që e shpallë Departamenti Amerikan i Shtetit dhe aty vetëm ndalojnë hyrjen. Dhe një që e jep Ministria e Thesarit ku kërkojnë marrjen e masave financiare për bllokimin dhe hetimin financiar. Sa e di Merko është në listën e Departamentit të Shtetit, vetëm ku i ndaloht hyrja në SHBA. Tash se përse i është ndalu hyrja do pyesni në Departamentin Amerikan dhe se ai vetë ka dal ka sqaru”, deklaroi Osmani.(INA)

TË FUNDIT
3 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
3 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
4 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
6 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

11 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
6 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
16 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
10 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
14 orë
Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit
10 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
4 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
14 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

INFO

NA NDIQ