Po plaket popullsia shqiptare, shifra alarmante (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2022

Për herë të parë, të paktën në 10 vitet e fundit, popullsia shqiptare nuk arrin të ripërtërijë veten.Sipas të dhënave nga INSTAT, gjatë vitit të kaluar (2021) vdekjet i tejkaluan lindjet me një diferencë prej 3296 fatalitetesh me shumë. Në vitin 2016 shtesa natyrore ishte 10 345 lindje, një trend që erdhi në renie nga viti në vit, dhe u theksua me shumë gjatë pandemisë. Sociologu Gëzim Tushi rendit disa faktorë të brendshëm.

Gëzim Tushi: Po ecim drejt një shoqërie me flokë të thinjura. Numri i martesave ka rënë, numri i divorceve është shtuar, familja është modernizuar, synimet për karrierë janë më të mëdha.

Për rrjedhojë është rritur edhe mosha mesatare të popullsisë.Në vitin 2011 kjo moshë përllogaritej të ishte 33 vjeç, por vetëm 10 vite më vonë, mosha mesatare është afërsisht 38 vjeç. Për sociologët është momenti që të ndërmerren reforma të forta në këtë drejtim.

Gëzim Tushi: Sa me shumë plaket popullsia, aq më shumë bie numri i atyre që punësohen, shtohet numri i atyre që kërkojnë mbështetje në sigurimet shëndetësore dhe sociale. Demotivimi i emigracionit, rritja e sigurimeve shoqërore dhe sociale, ndërtimi i kopshteve, çerdheve, që këtu të krijohet besimi se mund të jetohet dhe të vazhdojë shtimi i popullësisë.

Gjatë vitit të kaluar, të vetmet qarqe me shtesë natyrore pozitive ishin Tirana, Shkodra, Berati, Kukësi dhe Lezha./ Tv Klan

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

arm-uniforma-600x360

Ushtria e Maqedonisë ka më pak gra ushtare profesioniste në krahasim me vendet e rajonit

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

morine kufiri shqiperi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

stevo pendarovski

Pendarovski flet për sondazhet dhe tregon se kush do ti fitoj zgjedhjet

INFO

NA NDIQ