Po rrezikoni shëndetin! Pse nuk duhet ta pini ujin në këmbë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2023

Përfitimet që uji i ofron trupit tonë janë të shumta dhe për shumicën e njerëzve, tashmë të njohura. Por a ka zakone që mund ta kthejnë hidratimin tonë në të rrezikshëm?

Efektet e mundshme të këqija të ujit kur pini në këmbë

Dispepsi

Sistemi ynë tretës mund të “vuajë” nëse pimë ujë në këmbë.

Kjo sepse pirja e ujit depërton shpejt dhe fuqishëm në organet e trupit tonë për të “ulur” direkt në pjesën e poshtme të stomakut.

Si rezultat, ekuilibri i lëngjeve të trupit tonë është i trazuar. Toksinat shtohen dhe ne përfundojmë me dispepsi.

Artriti

Pirja e ujit në këmbë mund të shkaktojë lëngje të tepërt në kyçe, gjë që ka të ngjarë të përkeqësojë inflamacionin dhe dëmtimin e kyçeve.

Probleme me veshkat

Uji që pimë në këmbë ka tendencë të kalojë i pafiltruar në pjesën e poshtme të stomakut nën presion të fortë.

Sipas ekspertëve, kjo shkakton grumbullimin e ndotësve të ujit në fshikëz, gjë që dëmton aftësinë e veshkave për të funksionuar siç duhet dhe madje mund të çojë në probleme të traktit urinar.

Përkundrazi, kur jemi ulur, veshkat tona e “filtrojnë” në mënyrë më efikase.

Rreziku i dëmtimit të mushkërive

Lëndët ushqyese dhe vitaminat jetike nuk arrijnë mëlçinë dhe sistemin tonë tretës kur pimë ujë në këmbë.

Uji i konsumuar në këmbë përbën rrezik për shëndetin e zemrës dhe mushkërive tona, pasi “udhëton” nëpër trupin tonë aq shpejt sa mund të ndërpresë nivelin e oksigjenit.

Ndezja e nervave

Qëndrimi në këmbë dhe pirja e ujit “detyron” trupin tonë të dalë nga “sinkronizimi” me natyrën dhe aktivizon sistemin nervor, duke e bërë të ndjehet se po përballet me rrezikun. Pra, trupi ynë është “i sigurt” se duhet të jetë i mbrojtur për t’u përballur me stresin ose tensionin.

Si përfundim: Si me ushqimin tonë, ashtu edhe me ujin, preferohet ta “shijojmë” ulur. Në këtë mënyrë ndihmojmë tretjen dhe përveç të gjitha rreziqeve të rëndësishme që shmangim, sigurohemi që të mos ndihemi të fryrë pas konsumimit.

TË FUNDIT
2 javë
Tare flet për të ardhmen e tij
3 javë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
3 javë
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
4 javë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
1 muaj
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

igli

Tare flet për të ardhmen e tij

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

INFO

NA NDIQ