Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

ina-online
ina-online

29/09/2023

Në Bruksel, ministrat e brendshëm të BE diskutuan reformën e planifikuar të rregulloreve evropiane të azilit.

Bëhej fjalë për të ashtuquajturën rregullore të krizës, e cila parashikon një zgjatje të kohës që refugjatët mund të mbahen në kushte të ngjashme me burgun nëse ka një rritje veçanërisht të fortë të migrimit. Për më tepër, rrethi i njerëzve që kualifikohen për procedurat e rrepta kufitare të planifikuar mund të zgjerohet.

Në Gjermani, partia e Gjelbër në pushtet në parim i refuzon këto rregulla më të rrepta. Por kancelari Olaf Scholz (SPD) ndërhyri në debat dhe i kërkoi ministrit të brendshëm nga partia e tij që të jepte pëlqimin në Bruksel, raporton Deutsche Welle.

Sipas sondazhit të opinionit publik DeutschlandTrend, dy të tretat e qytetarëve mbështesin kërkimin e zgjidhjeve në nivel të BE-së kur bëhet fjalë për refugjatët. Rreth një e treta e të anketuarve do të preferonin zgjidhje kombëtare. Por në të njëjtën kohë, shumica dyshojnë se do të ketë një zgjidhje evropiane. 70 për qind e tyre (+11) besojnë se kjo nuk mund të realizohet në nivel evropian në të ardhmen e afërt, ndërsa 23 për qind (-13) besojnë se është e mundur.

Deri në gusht të këtij viti, më shumë se 220,000 njerëz kishin aplikuar për azil në Gjermani. Krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, kjo është një rritje prej rreth 77 për qind. Gjithnjë e më shumë qytete dhe bashki – të cilat duhet të kujdesen për këta njerëz – thonë se nuk kanë më kapacitet. Të pakënaqur me situatën janë edhe qytetarët.

73 për qind e të anketuarve besojnë se akomodimi dhe shpërndarja e refugjatëve në Gjermani funksionon keq ose shumë keq, ndërsa vetëm 19 për qind e tyre besojnë se funksionon mirë ose shumë mirë. 78 për qind e të anketuarve thonë se integrimi i refugjatëve në shoqëri ose në tregun e punës është i keq ose shumë i keq. Dhe 80 për qind e tyre konsiderojnë se zbatimi i deportimit të azilkërkuesve të refuzuar është i keq.

Numri në rritje i kërkesave për azil ka rindezur mosmarrëveshjen mbi politikën e migracionit të Gjermanisë. Përveç kësaj, zgjedhjet parlamentare rajonale mbahen në Bavari dhe Hesse më 8 tetor, gjë që gjithashtu i bën debatet politike më të ndezura.

Sipas DeutschlandTrend, dy të tretat e qytetarëve janë në favor të kufizimit të numrit të refugjatëve. 27 për qind duan të marrin aq refugjatë sa ka aktualisht, dhe vetëm pesë për qind e të pyeturve janë në favor që Gjermania të pranojë edhe më shumë refugjatë.

Çfarë mund të bëhet për të reduktuar emigracionin?

Në këtë sondazh, studiuesit e opinionit publik propozuan masa për të reduktuar numrin e refugjatëve. Rreth tetë në dhjetë gjermanë besojnë se rritja e kontrolleve kufitare dhe marrëveshjet për refugjatët me vendet afrikane janë masat e duhura.

Meqenëse kreu i partisë bavareze CSU Markus Söder kërkoi përcaktimin e të ashtuquajturit “Limiti i integrimit” për azilkërkuesit, ka rinisur debati për kufirin e sipërm për pritjen e refugjatëve.

Kritikët theksojnë se sipas ligjit ndërkombëtar – një kufi i tillë i sipërm nuk mund të respektohet. Por 71 për qind e gjermanëve mendojnë se një kufi i tillë i sipërm është i saktë.

Kështu mendojnë mbështetësit e të gjitha partive, me përjashtim të të Gjelbërve. I – 69 për qind e të anketuarve besojnë se është e saktë të klasifikohen Algjeria, Maroku dhe Tunizia si vende të sigurta të origjinës.

Sërish nota të këqija për qeverinë

Pakënaqësia me qeverinë federale mbetet e lartë. Ashtu si në DeutschlandTrendin e fundit, 79 për qind e të anketuarve nuk janë të kënaqur me punën e kancelarit Olaf Scholz dhe ministrave të tij. Po të shikojmë se si iu përgjigjën kësaj pyetjeje mbështetësit e tri partive në pushtet, bie në sy se vetëm votuesit e të Gjelbërve, 57 për qind e tyre, janë kryesisht të kënaqur. Mbështetësit e SPD janë të ndarë, ndërsa rreth 77 përqind e votuesve të FDP janë të pakënaqur me qeverinë.

Bundestagu aktual u zgjodh dy vjet më parë, më 26 shtator 2021. Më pas SPD-ja fitoi më shumë vota, 25.7 për qind. Partitë e Bashkimit CDU dhe CSU së bashku fituan 24.1 për qind, të Gjelbrit 4.8 për qind dhe FDP 11.5 për qind. AfD kishte 10.3 për qind të votave, dy herë më pak se sa tregojnë sondazhet aktuale, ndërsa e majta mori 4.9 për qind të votave.

Nëse Bundestagu i ri do të zgjidhej të dielën e ardhshme – SPD, të Gjelbrit dhe FDP së bashku do të merrnin vetëm 36 për qind të votave dhe nuk do të kishin shumicën. Ky trend është regjistruar vazhdimisht gjatë gjithë këtij viti.

CDU/CSU është në vendin e parë me 28 përqind, e ndjekur nga AfD (22 përqind) dhe SPD (16 përqind). Të Gjelbrit do të kishin 14 për qind dhe FDP 6 për qind të votave. E majta nuk do të hynte më në Bundestag, sepse me katër për qind do të qëndronte nën pragun elektoral. Votuesit e lirë që janë në qeverinë provinciale në Bavari do të kenë tre përqind në mbarë vendin./DW

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

trump-6-1

“Nuk ka imunitet nga akuzat penale”, Gjykatësja rrëzon pretendimin e ish-Presidentit Trump

taliban

Më shumë se 400 persona u ndëshkuan me sheriat në Afganistan

iphone- telefon mobil

Punonjësja shqiptare e telefonisë në Zvicër ofendon klientin shqiptar

bore aeroporte

Acari ‘pushton’ Europën, anulohen qindra udhëtime në këtë vend

Mendenez

“NYPost”: Në dosjen kundër senatorit Bob Menendez përfshihet edhe një biznesmen shqiptar

Karta blu BE

Çfarë duhet të dini për Kartën blu të BE-së

kisinger

“Profecitë” më të fundit të KISSINGER-it: Nga kaosi në Lindjen e Mesme në një shans për paqe në Ukrainë

Interpol

Gjuetarët e krimit: ç’ka ndodhur me Interpolin në 100 vjet ekzistencë?

INFO

NA NDIQ