“Po të kishim libra do të mësonim më shumë”/Nxënësit ankohen, ministri thotë se vonesa do të jetë 20 ditë

Picture of INA
INA

05/09/2023

Nxënësit e klasave të treta dhe të gjashta po përballen me mungesën e teksteve shkollore, pasi shteti nuk i siguroi ato. Po të kishim libra do të mësonim më shumë thotë Xhemlija, nxënëse e klasës së gjashtë.

“Nga mungon Historia, Gjeografia, Etika dhe të gjitha na mungojnë”, tha Xhemile Osmani – nxënëse e klasës VI.

Si i bëni detyrat e shtëpisë?

“Nuk e di si do e gjejmë një arsye të mësojmë dhe shënojmë.”

A merrni shënime në klasë?

“Po, shënon mësuesja ndonjë gjë, dhe na mëson.”

A e keni të vështirë të mësoni pa libra?

“Nëse i kemi librat më mirë do të mësojmë.”

Edhe arsimtarët ndihen të penguar nga ky problem, pasi do të hasin vështirësi gjatë procesit të punës.

“Kemi mungesë të madhe të librave në lëndën time në secilën klasë, sidomos klasa e gjashtë sivjet është më problematike shkaku i ndryshimeve të organeve ndryshimeve të sistemit në klasën e gjashtë. Ne mundohemi që gjatë shpjegimit për gjërat më kryesore që iu duhet nxënësve më shumë si informacione dhe mundohemi që detyrat e shtëpisë t’i kryejmë në klasë në mënyrë interaktive të bashkëpunojmë njëri me tjetrin që t’ia dalim në mënyrë më të posaçme”, theksoi Medina Selimi, mësuese e shkollës fillore.

Ministri Shaqiri pak para fillimit të vitit shkollor tha se voneza i librave do të jetë 20 ditë.

“Edhe këtë vit shkollor që fëmijët të mos jenë pa material, dhe për ata që do të vonohen 20 ditë tekstet shkollore, ata më 1 shtator do të ketë material përgatitor. Besoj se deri në fund të shtatorit do t’i kemi të gjitha tekstet shkollore”, deklaroi Jeton Shaqiri – MASH.

Ndryshe, ligjërisht Ministria e Arsimit dhe Shkencës është e detyruar që më së voni deri më 31 gusht t’i dorëzojë të gjitha tekstet shkollore nëpër shkolla. Kryetarja e Komisionit për mbrojtje nga diskriminimi Vesna Bendevska tha se do të shqyrtojnë mundësitë për të ngritur padi për diskriminim kundër institucioneve shtetërore.

TË FUNDIT
6 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
8 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
8 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
10 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
10 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

ME TE LEXUARA

21 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat
17 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
15 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë
21 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
10 orë
Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

LEXO MË SHUMË

IMG_4534

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

edi rama

Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

fatoni blogerja

Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

INFO

NA NDIQ