Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

ina-online
ina-online

28/02/2024

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Republikës së Kosovës Gazmend Hoxha, i shoqëruar nga një delegacion përkatës i Policisë së Kosovës, ka qëndruar për vizitë në Ministrin e Brendshme të Maqedonisë së Veriut.

Siç thuhet në njoftim, gjatë vizitës Hoxha ka zhvilluar takim me zëvendësministrin e Punëve të Brendshme Nazim Bushi, pas së cilës u zhvillua takim dypalësh me drejtorin e Byrosë për Siguri Publike në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Sasho Tasevski.

“Në takim u bisedua për bashkëpunimin e shkëlqyer të ndërsjellë, i cili është realizuar në vazhdimësi gjatë viteve të fundit, me angazhime për vazhdimin e tij në një nivel edhe më të lartë në të ardhmen, i cili do të kontribuojë në forcimin e sigurisë dhe sigurisë së qytetarëve të të dy vendeve, si dhe prosperitet ekonomik”.

“Temat kryesore të takimit ishin bashkëpunimi policor në luftën kundër krimit ndërkufitar dhe krimit të organizuar, hetimet e përbashkëta, bashkëpunimi ndërkufitar dhe bashkëpunimi në fushën e trajnimeve të përbashkëta, që synojnë përmirësimin e kapaciteteve policore të të dy vendeve. Gjithashtu u theksua roli i përbashkët i policisë së të dy vendeve në bashkëpunimin ndërkombëtar”, thuhet në njoftim.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Republikës së Kosovës gjatë vizitës njëditore ka vizituar edhe Qendrën e Trajnimeve në Idrizovë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

Arben-Zeqiri-ASH

Zeqiri nga ASH demanton zënkat në Strugë, paralajmëron tubim masovik

BDI selia

BDI e shqetësuar me abstenimin e VMRO-së për anëtarësimin e Kosovës në APKE

INFO

NA NDIQ