Policia evropiane filloi zyrtarisht operacionin e përbashkët me kolegët e tyre në Maqedoninë e Veriut

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19 Prill, 2023

Operacioni i përbashkët është planifikuar të zgjasë deri më 24 janar 2024, me mundësi zgjatjeje dhe synon të mbështesë shërbimet kombëtare në kontrollin kufitar dhe menaxhimin e migracionit, duke përfshirë parandalimine krimit ndërkufitar, në mbledhjen dhe shkëmbimin e informacionit operacional dhe identifikimin e rreziqeve dhe kërcënimeve të mundshme, forcimin e bashkëpunimit operacional dhe mbështetjen e kapaciteteve operacionale.

“Ne presim që ajo të kontribuojë në trajtimin më efektiv të krimit ndërkufitar, duke përfshirë kontrabandën e migrantëve, trafikimin e qenieve njerëzore dhe terrorizmin si sfida globale.” E përbashkëta e këtij operacioni shihet edhe përmes investimit në personel dhe pajisje për të garantuar siguri më të madhe” – thonë nga MPB.

Planifikohet që gjatë vitit 2023, Frontex të vendosë më shumë se 100 oficerë, automjete patrullimi dhe pajisje speciale në kufirin e Maqedonisë me Greqinë, të cilat do të rrisin ndjeshëm kapacitetet për zbulimin e aktiviteteve të paligjshme përgjatë kufirit, duke respektuar dhe mbrojtur të drejtat themelore të çdo personi. personi i prekur nga operacionet e FRONTEX është në qendër të aktiviteteve të agjencisë.

Në kuadër të vizitës së ministrit Spasovski, në koordinim të përbashkët të Frontex-it, Departamentit për Çështje Kufitare dhe Migracionit dhe Qendrës Rajonale për Çështje Kufitare, u organizua Brifingu i Parë Operacional për anëtarët e Frontex-it, me të cilin zyrtarisht fillon Operacioni i Përbashkët.

Në takimin me shefin e Qendrës Rajonale për Çështje Kufitare, Sllavço Bogev në Kavadar, në të cilën ishin të pranishëm edhe pronarët e pesë kompanive me përgjegjësi shoqërore nga Kavadari, ministri Spasovski u ndau mirënjohje për partneritet dhe realizim të suksesshëm të qëllimeve. me interes të përbashkët për modernizimin e kapaciteteve të Ministrisë së Brendshme.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

shqiptaret maqedoni perfaqesuesja

Tetë shqiptarë në listën e Maqedonisë për ndeshjet e muajit qershor (LISTA)

INFO

NA NDIQ