“Poligraf”: Kush dezinformoi se kryetari i Haraçinës është plagosur në sulmin e armatosur?

Picture of INA
INA

08/04/2024

Lajmi për sulmin e armatosur mbi kryetarin e Komunës së Haraçinës, Ridvan Ibraimi ishte top temë në mediat e vendit dhe rajonit. Edhe për këtë rast, në shumë portale u përhapën informata të pasakta dhe dezinformata.

Pas sulmit më 1 prill 2024, më tepër portale në gjuhën shqipe botuan tituj të pasaktë se kryetari i komunës së Haraçinës është plagosur. LAJMI I FUNDIT: Plagoset kryetari i Haraçinës, ka edhe viktima”, “Plagoset kryetari i Haraçinës, ka edhe viktima”, “ “Plagoset kryetari i Haraçinës Ridvan Ibrahimi dhe disa persona të tjerë” – thuhet në titujt që u përsëritën nga shumë portale.

Në tekstin e portalit Koha.mk, të cilin e transmetuan shumë portale tjera, thuhet: “Persona të paidentifikuar deri më tani kanë gjuajtur me kallashnikovë në drejtim të kryetarit të Komunës së Haraçinës, Ridvan Ibraimi, ndërsa i njëjti është i lënduar rëndë dhe aktualisht gjendet në Spitalin Klinik të Shkupit. Burime nga terreni tregojnë për gazetën KOHA se i vdekur ka mbetur A.A., djali i shoferit të kryetarit të Komunës, ndërsa të plagosur janë edhe dy-tre persona tjerë”.

Mirëpo, lajmi për plagosjen e kryetarit të Haraçinës është i lajm i rremë, e nuk është e saktë as informata se gjatë sulmit ka pasur persona të vdekur.

Siç kumtoi MPB, “…në Sektorin për Punë të Brendshme Shkup është denoncuar se në hyrje të fshatit Haraçinë, një person mashkull ka qëlluar me pushkë automatike në drejtim të kryetarit të Komunës së Haraçinës R.I., i cili ka qenë bashkë me disa persona të tjerë. Gjatë kësaj janë lënduar dy persona, të cilët kanë qenë bashkë me kryetarin e komunës. Kryetari i komunës nuk është i lënduar, e nuk janë të sakta as spekulimet e publikuara në disa portale se është lënduar një punonjës i policisë”.

Edhe ky rast tregon se mediat duhet të jenë të shumë të kujdesshme, sidomos kur informojnë për sulme dhe incidente të armatosura. Informimi në këto raste duhet të bazohet në informata zyrtare, fakte dhe burime të sigurta, e jo në spekulime dhe informata të pakonfirmuara, të cilat shtojnë shqetësimin dhe pasigurinë te qytetarët, ndërsa e ulin besimin në media.

TË FUNDIT
22 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
29 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
37 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
44 minuta
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
1 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
5 orë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
1 ditë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
2 orë
Ixhet Memeti nuk ka imunitet
20 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

INFO

NA NDIQ