“Politico”: Kthimi i VMRO-DPMNE-së në pushtet pritet të komplikojë marrëdhëniet me Greqinë dhe Bullgarinë

Picture of INA
INA

13/05/2024

Portali nga Brukseli “Politico” ka komentuar inaugurimin e djeshëm të presidentes së re, Gordana Siljanovska Davkova, se edhe gjatë aktit ceremonial në Kuvend, duke mos e përdorur emrin kushtetues, ka shkaktuar debat me Greqinë fqinje dhe reagime të shumta nga Athina.

Presidentja e sapozgjedhur nacionaliste e Maqedonisë së Veriut, edhe para se të bënte betimin të dielën, shkaktoi një mosmarrëveshje diplomatike me Greqinë fqinje, raporton Politico.

Politico raporton se gjatë ceremonisë së betimit në Parlament, Siljanovska Davkova, për të cilën ajo tha se është presidentja e parë femër e vendit të saj, e quajti vendin e saj Maqedoni në vend të emrit të saj kushtetues Maqedonia e Veriut.

Ambasadorja e Greqisë në Shkup, Sofia Filipidou, është larguar menjëherë nga ceremonia e inaugurimit në shenjë proteste, shkruan portali, duke shtuar se partia e djathtë OBRM-PDUKM, kandidate e së cilës për president ishte Siljanovska-Davkova dhe e cila fitoi edhe zgjedhjet e fundit parlamentare javën e kaluar, refuzon Marrëveshjen e vitit 2018, e cila parashikon që vendi të mos quhet Maqedoni.
Sipas marrëveshjes historike të Prespës, thuhet në artikull, se është ndryshuar emri dhe Kushtetuta e vendit, duke i mundësuar Maqedonisë së Veriut hyrjen në NATO në vitin 2020 dhe fillimin e procesit të anëtarësimit në BE.

Sipas portalit, kthimi i VMRO-DPMNE-së në pushtet pas shtatë vitesh, pas fitoreve të mëdha në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të javës së kaluar, pritet të komplikojë më tej marrëdhëniet me Greqinë dhe Bullgarinë, si dhe anëtarësimin e vendit në BE.

TË FUNDIT
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
4 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
5 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
18 orë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

ME TE LEXUARA

19 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
19 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
1 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
18 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
1 ditë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…
18 orë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

LEXO MË SHUMË

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

kombetarja kuq e zi

Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

kler caku

Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

grenell thaci

Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

Jim O’Brien Xhim Obrien

O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës

sllavjanka

Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër

INFO

NA NDIQ