“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

INA
INA

22/02/2024

Presidenti amerikan Joe Biden e mbështet kryeministrin holandez Mark Rutte, që ai në të ardhmen të jetë sekretar i përgjithshëm i NATO-s, deklaroi një përfaqësues anonim amerikan për “Politico“.

Media njoftoi se dy e treta e vendeve të NATO-s e mbështesin nominimin e Rutte për shef të NATO-s.

Funksionari amerikan anonim tha se mbështetja e Biden për Rutte sipas gjitha gjasave do të inkurajojë më shumë anëtare të NATO-s ta mbështesin nominimin e Rutte pas konkurrencës disamujore mes tij dhe disa liderëve të tjerë evropianë, në lidhje me këtë funksion.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

INFO

NA NDIQ