Politico: Si Rusia “mbolli” një agjent serb në institucionet evropiane

INA
INA

06/03/2024

Një agjent serb, i cili është agjent i inteligjencës ruse, depërtoi në institucionet e BE-së dhe përhapi pikëpamje pro-ruse për luftën në Ukrainë, besojnë agjencitë e inteligjencës perëndimore.

Politico raporton se të paktën deri në tetor 2023, Novica Andiç po zhvillonte takime me zyrtarë evropianë në Bruksel dhe anëtarë të Parlamentit Evropian. Andiç, i cili është president i Sindikatës Ushtarake Serbe, konsiderohet një “agjent i ndikimit” aktiv i cili me vetëdije ka punuar me FSB-në, shërbimin e sigurimit të Rusisë.

Në të kaluarën ai ishte takuar me eurodeputeten gjermane të të Gjelbërve, Viola von Kramon-Taubdel, me eurodeputeten e socialistëve dhe demokratëve italianë Alessandra Moretti dhe me eurodeputetin sllovak Vladimir Bilczyk. Asnjë nga të tre duket se nuk ka qenë në dijeni të lidhjeve të Andiçit.

Fakti që takimet u zhvilluan brenda Parlamentit Evropian nënvizon cenueshmërinë e organit për të ndikuar në operacionet e mbështetura nga shtetet e treta, vë në dukje Politico, e cila ka zbuluar se spyëare u gjetën në celularët e dy eurodeputetëve.

Për shkak të marrëdhënieve historike mes dy vendeve, Rusia prej vitesh e ka përdorur Serbinë si bazë për operacionet e ndikimit me qëllim të dobësimit të ndjenjës pro-evropiane dhe kundër urrejtjes brenda vendit, si dhe brenda Bashkimit Evropian. Zyrtari serb u takua edhe me përfaqësuesit e sindikatave EUROMIL dhe EPSU, të cilat përfaqësojnë përkatësisht personelin e forcave të armatosura dhe punonjësit e shërbimit publik në Bashkimin Evropian.

Siç thekson Politico, Andiç punon ngushtë me bashkëpunëtorin e FSB-së Vyacheslav Kalinin, kryeredaktor i Veteran News, një faqe interneti e specializuar në lajmet për veteranët e forcave të armatosura. Veteran News thotë në faqen e saj të internetit se është një “partner inteligjence” i FSB-së dhe Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Kalinin e ftoi Andiçin në Rusi për t’u takuar me zyrtarë të lartë ushtarakë rusë midis 2019 dhe 2020. Ai fillimisht u fokusua në ndikimin në shoqërinë civile serbe, por që atëherë të dy e kanë zgjeruar fokusin e tyre për të përfshirë sindikatat evropiane dhe organizatat e veteranëve, si dhe anëtarë të Parlamentit Evropian.

Në konferencën e inteligjencës theksohet gjithashtu se Kalinin ka rekrutuar edhe persona të tjerë, pa specifikuar se sa dhe nga cilat vende. Ndërkohë, faqja e lajmeve Balkan Insight raporton se Andiç po mbahet në Serbi me akuza të panjohura. Faqja e internetit shton se Andiç është shkarkuar dy herë nga forcat e armatosura serbe në pesë vitet e fundit dhe se ai ka hyrë në grevë urie për të protestuar ndaj paraburgimit të tij. /tesheshi

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

Screenshot_2024-04-17-17-23-19-952_com.facebook.katana-edit

Glauk Konjucva në kafe me liderët e VLEN-it, në Çarshinë e Shkupit

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

IMG_1188

Serbia bllokon shtetasit e Kosovës edhe në Tabanoc

kufiri kroaci serbi

Kosova u bën thirrje qytetarëve të saj të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër Serbi

mihalis rokas

Diplomati grek, Rokas edhe zyrtarisht ambasador i ri evropian në Shkup

lojrat kazino poker

Kazinot s’po ndalen, dy të tjera gjigante hapen në Shkup

INFO

NA NDIQ