Politika ende “e elektrizuar” për rritjen e çmimit! VMRO akuzon LSDM për paaftësi, nga LSDM ua kujtojnë kohën e Gruevskit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2022

Rritja e çmimit të rrymës vazhdon të përplasë partinë në pushtet LSDM-në dhe atë opozitare VMRO-DPMNE. Opozitarët gjithë fajin e shohin tek politikat e socialdemokratëve, ndërsa anëtari i Komisionit për Energjetikë në VMRO-DPMNE, Goran Nikollov, thotë se nëse ELEM do të ishte në gjendje të mirë dhe do të kishim prodhim të mjaftueshëm vendor, nuk do të na duhej të blejmë energji nga 17 denarë, që ta shesim për 3,5 denarë, por do të kishim çmim të prodhimit me 5 a 6 herë më të lirë.

“Po në vend të të vërtetës, Kryetari i KRRE fotografohet dhe jep intervista për justifikim të ndërprerjes të tarifës së lirë ditore. Mossuksesi i LSDM-së në menaxhimin me kompanitë energjetike është në kurriz të popullit. Rrita prej 9,84%, bashkë me anulimin e tarifës së lire ditore janë vetëm një pjesë e kolapsit që e sollën kuadrot e paafta të LSDM-së”, tha Goran Nikollov, Komisioni për Energjetikë VMRO-DPMNE.

Me reagim Lidhja Socialdemokrate. Shkruajnë se Mickoski dhe VMRO-DPMNE harrojnë të tregojnë se edhe pa krizë energjetike çmimin e rrymës e rritën për 100% dhe e hoqën tarifën e lirë.

“Në një pjesë e mirë e asaj periudhe regjimi, Hristijan Mickoski ka qenë këshilltar për energji i Nikolla Gruevskit dhe më pas drejtor i EMV-së. Ajo që VMRO-DPMNE shmang tA thotë është se edhe pa krizë energjetike globale dhe pa më të voglin turp para popullit e hoqën tarifën e lirë ditore e më pas si opozitë e kundërshtoi kthimin e saj. Gjatë qeverisjes së tyre, investimet shkuan në barok të rremë, palma, në vend të objekteve energjetike”, thonë nga LSDM

Socialdemokratët lëvdohen se falë reagimit të shpejtë dhe në kohë të Qeverisë, janë aktivizuar të gjitha kapacitetet në dispozicion për prodhimin e rrymës nga burimet vendase për të reduktuar varësinë nga importi i energjisë elektrike të shtrenjtë që ndikon drejtpërdrejt në çmim. Po nga partia e Mickoskit këmbëngulin se zgjidhja e vetme janë ndryshimet e menjëhershme dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Fetai

Fetai: ASH-ja është e Taravarit – Ziadin Sela, patericë e Ali Ahmetit

IMG_9420

Ilire Dauti : Ziadin Sela nuk i bëri shqiptarët kokra në numratoret e huaja!

Admirim Aliti

Admirim Aliti: Drejtësia e vonuar është padrejtësi, BDI vulos diskriminimin ndaj shqiptarëve

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

IMG_9421

Osmani falënderon Erdoganin për mbështetjen ndaj Kosovës

IMG_9419

UT-ja çmim për Talat Xhaferin, Ziberi: Mos të keqpërdoret UT-ja në periudhë parazgjedhore

arber ademi

Ademi: Vazhdojmë me mbështetjen e të gjitha Universiteteve në vend!

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

INFO

NA NDIQ