Politikanët unikë, qytetarët të grindur mes vete

ina-online
ina-online

9 Shtator, 2023

Shkruan: PETRIT SARAÇINI

Ndarjet dhe polarizimi të krijuar nga politika dhe partitë politike kanë më së paku ndikim tek ata, e më së shumti reflektohen tek qytetarët.

Për shkak të politikës, shohim grindje të ashpra mes miqve, të afërmve e familjarëve, kolegëve, të njohurve, fqinjëve…të cilat shpesh rezultojnë me ofendime, sharje dhe ndërprerje të komunikimit të ndërsjellë. Njerëzit që deri dje ndanin të mirën dhe të keqen nuk duan t’i shohin sytë njëri-tjetrit, urrejnë njëri-tjetrin, e jo rrallë bile mendojnë për (ose përdorin) dhunë fizike.

Ndryshe nga politikanët, të cilët publikisht “luftojnë” e bëjnë shfaqje e spektakle për publikun, e në shumicën e rasteve në prapaskenë kultivojnë marrëdhënie të mira, madje edhe të shkëlqyera reciproke, pavarësisht se u përkasin kampeve të ndryshme politike.

E bile, siç e shohim, ata shpesh dinë t’i kapërcejnë ato dallime, kur bëhet fjalë për interesat e tyre personale.

Do të doja që bashkëqytetarët e mi, të paktën për këtë çështje, të marrin si shembull politikanët, dhe të shohin interesin e tyre, interesin qytetar, i cili mund të realizohet vetëm kur ata janë më unikë, e jo të përçarë e të verbuar nga urrejtja e ndërsjellë, e nxitur nga politika.

Ndoshta kështu do të arrijmë të kemi elita politike më të përgjegjshme, që do t’i shërbejnë interesit të përgjithshëm, e jo atij personal!

@ Instituti për Media dhe Analitikë- IMA

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

flamuri-kuq-e-zi

“Shqiptarët nuk janë trima, nuk kanë qejf të vdesin, sa më larg frontit aq më të çartur janë”

pendarovski-nato

Pendarovski: Mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

Screenshot_2023-09-30-13-14-08-408-edit_com.facebook.katana

Deklaratat e fundit për sulmin terrorist në veri, kërkohet që Edi Rama të shpallet non-grata në Kosovë

mali-sharr

Hiqet ndalesa për lëvizje nëpër pyje

Maria GABRIEL

Gabriel pret që Shkupi të mos “vetësabotohet”

LSDM kreret kovacevski zaev zecevic

Ndryshimet kushtetuese a po rikthejnë në lojë liderët e vjetër!

Vucic Vulini

Qasja e Perëndimit ndaj Vuçiçit ‘të padjallëzuar’ rrezikon të destabilizojë Ballkanin

artan grubi

Grubi: Përmes fletëobligacioneve, Qeveria ndihmon Komunën e Tetovës dhe Zhelinës për shlyerjen e detyrimeve të papaguara të tyre

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ