Politikani maqedonas ofron strehimin e grupit fetar hebre në shtëpinë e tij

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2022

Petar Bogojevski nga Koncepti Maqedonas  u ka ofruar anëtarëve të grupit hebre Lev Tahor që të akomodohen në pronën e tij në Krushevë.

“E ftoj publikisht këtë grup hebrenjsh që të vendosen në pronën time në Krushevë, të gjejnë paqe dhe dinjitet, të kalojnë dimrin dhe të jenë të kujdesshëm përderisa kanë nevojë nga Maqedonia! Nuk kam asnjë komunikim me komunitetin hebre në Maqedoni, por mos ngurroni të më kontaktoni për t’ju ndihmuar! “, thotë Bogojevski.

Ai shton se ky grup persekutohet nga të gjithë vetëm sepse praktikojnë judaizmin themelor dhe  bën thirrje që të ndaloj ky antisemitizm.

Grupi Lev Tahor u vendos për herë të fundit në fshatin Lakocerej të Ohrit, banorët e të cilit paralajmëruan protesta dhe kërcënuan të mos i linin fëmijët e tyre në shkollë.

Komuniteti hebre u ka bërë thirrje autoriteteve që të ndërmarrin veprimet e duhura kundër atyre që përhapin gjuhën e urrejtjes me rastin e qëndrimit të grupit fetar ortodoks Lev Tahor në vend, i cili, siç thuhet në deklaratë, në thelb është paqësor dhe nuk rrezikon.

Pjesëtarët e bashkësisë fetare hebreje Lev Tahor prej 17 ditësh janë në Maqedoni dhe po qëndrojnë në Kumanovë, Shkup dhe tani në Ohër. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

hysni-shaqiri-714x430-1

Shaqiri, deputeti që braktisi Parlamentin dhe iu bashkua UÇK-së sot feston ditëlindjen

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Në mandatin tim të dytë pres që të anëtarësohemi në BE

xhamia-tetove

Publikohet kalendari i Ramazanit për RMV-në

policia-714x420

Është ndriçuar vrasja e 14-vjeçarit në Prilep, janë arrestuar dy persona

INFO

NA NDIQ