Politologu austriak, Bieber: Përmes nëntokës kriminale dhe strukturave të sigurisë Vuçiq kontrollon plotësisht veriun e Kosovës

INA
INA

30 Maj, 2023

Lidhur me përshkallëzimin e fundit të dhunës në veri të Kosovës, politologu dhe profesori në Universitetin e Grazit, Florian Bieber, nuk pret përhapje të ndonjë konflikti, por, sipas tij, mund të ketë përsëritje të incidenteve të ngjashme me ato të 29 majit.

“Mendoj se duhet të kemi parasysh se probabiliteti që njësitë e ushtrisë serbe të kalojnë kufirin me Kosovën është jashtëzakonisht i ulët, duke pasur parasysh se operacioni paqeruajtës i KFOR-it është në fuqi në Kosovë nën mandatin ndërkombëtar dhe nën udhëheqjen e NATO-s”, shpjegoi Bieber për Deutsche Welle, duke iu përgjigjur pyetjes lidhur me shqetësimin se sa mund të përshkallëzohet më tej ky konflikt.

Sipas tij, ka më shumë gjasa që ky lloj konflikti që e pamë të hënën(29 maj) të përsëritet, nëse nuk ka de-eskalim mes qeverisë së Kosovës dhe Serbisë.

“Mendoj se ky është drejtimi në të cilin po lëviz ndikimi i akterëve ndërkombëtarë. Por kjo në vetvete është shumë destabilizuese si për Kosovën ashtu edhe për gjithë rajonin. Pra, nuk mendoj se do të shohim, një lloj konflikti në përmasa të plota. Por kjo që po ndodh tani tashmë ka pasoja për të dyja vendet”, deklaroi ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Me armët ruse Vuçiq po mendon aneksimin sipas modelit të Krimesë

Shaip Kamberi

Kamberi: Vuçiq mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës

INFO

NA NDIQ