Polonia dërgon 10,000 trupa në kufirin me Bjellorusinë

INA
INA

10 Gusht, 2023

Polonia planifikon të lëvizë deri në 10,000 trupa shtesë në kufirin me Bjellorusinë për të mbështetur Rojet Kufitare, tha ministri i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak.

“Rreth 10,000 trupa do të jenë në kufi, nga të cilat 4,000 do të mbështesin drejtpërdrejt Rojet Kufitare dhe 6,000 do të jenë në rezervë,” raportoi Reuters, duke cituar ministrin të thoshte në një intervistë me radion publike.

“Ne po afrojmë ushtrinë në kufirin me Bjellorusinë për të përzënë agresorin, në mënyrë që ai të mos guxojë të na sulmojë”, tha Blaszczak.

Zëvendësministri i Brendshëm Maciej Vasik tha dje se Polonia do të dërgojë 2000 trupa shtesë në kufirin me Bjellorusinë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Ukraina dhe SHBA do të fillojnë prodhimin e përbashkët të armëve

Zelenski

Zelensky kthehet nga SHBA me “325 milionë” dollarë

tanku

Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

escobar eskobar gabriel

​Escobar: Nuk shoh asnjë dëshmi njëanshmërie të Miroslav Lajçak

biden-zelensky

Çfarë përfshin paketa e ndihmës e ShBA-së për Ukrainën?

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Armenia Azerbejxhan-Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

INFO

NA NDIQ