Polonia dërgon 10,000 trupa në kufirin me Bjellorusinë

Picture of INA
INA

10/08/2023

Polonia planifikon të lëvizë deri në 10,000 trupa shtesë në kufirin me Bjellorusinë për të mbështetur Rojet Kufitare, tha ministri i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak.

“Rreth 10,000 trupa do të jenë në kufi, nga të cilat 4,000 do të mbështesin drejtpërdrejt Rojet Kufitare dhe 6,000 do të jenë në rezervë,” raportoi Reuters, duke cituar ministrin të thoshte në një intervistë me radion publike.

“Ne po afrojmë ushtrinë në kufirin me Bjellorusinë për të përzënë agresorin, në mënyrë që ai të mos guxojë të na sulmojë”, tha Blaszczak.

Zëvendësministri i Brendshëm Maciej Vasik tha dje se Polonia do të dërgojë 2000 trupa shtesë në kufirin me Bjellorusinë.

TË FUNDIT
4 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
2 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
4 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
6 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
4 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

LEXO MË SHUMË

spanja

Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

INFO

NA NDIQ