Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

INA
INA

21/09/2023

Polonia një nga aleatët më të vendosura të Ukrainës, ka njoftuar se nuk do të furnizojë me armë, pas një mosmarrëveshje diplomatike rreth grurit.

Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki, tha se në vend të kësaj do të fokusohej në armatosjen me armë më moderne.

Të martën, Polonia e ka thirrur ambasadorin e Ukrainës, lidhur me deklaratat e bëra nga presidenti Volodymyr Zelensky në OKB.

Ai tha se disa vende kishin shtirur solidaritet me Ukrainën, të cilën Varshava e denoncoi si “të pajustifikuar në lidhje me Poloninë, e cila e ka mbështetur Ukrainën që në ditët e para të luftës”.

Shefi i qeverisë polake, njoftoi vendimin për të mos furnizuar më Ukrainën me armë në një fjalim televiziv të mërkurën, pas një dite me tensione të përshkallëzuara me shpejtësi midis dy vendeve për importet e grurit.

“Ne nuk po transferojmë më armë në Ukrainë, sepse tani po armatosim Poloninë me armë më moderne,” tha Morawiecki.

Mosmarrëveshja e grurit filloi pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, e cila mbylli korsitë kryesore të transportit të Detit të Zi dhe e detyroi Ukrainën të gjente rrugë alternative tokësore.

Polonia i ka ofruar shumë mbështetje Ukrainës kundër Rusisë, duke i kërkuar Gjermanisë që t’i sigurojë vendit tanke luftarake Leopard 2, dhe duke premtuar avionë luftarakë në vend dhe duke mirëpritur më shumë se 1.5 milion refugjatë nga Ukraina.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

INFO

NA NDIQ