Polonia konfirmon provokimin bjellorus: Hapësira jonë ajrore u shkel nga helikopterët e Minskut

ina-online
ina-online

2 Gusht, 2023

Ministria polake e Mbrojtjes konfirmoi se ditën e djeshme në zonën Bialowieza në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusisë, dy helikopterët bjellorusë shkelën hapësirën ajrore polake.

Në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të ministrisë thuhet se pala polake është informuar paraprakisht se stërvitjet e trajnimit pilot do të zhvillohen në zonën kufitare në anën bjelloruse.

Në përgjigje të incidentit, Mariusz Błaszczak, Ministri polak i Mbrojtjes Kombëtare, urdhëroi një rritje të numrit të ushtarëve në kufi dhe vendosjen e forcave dhe pajisjeve shtesë, veçanërisht helikopterëve luftarakë.

Polonia gjithashtu informoi NATO-n për incidentin dhe vendosi të thërrasë të ngarkuarin me punë të Bjellorusisë në Ministrinë e Jashtme për të shpjeguar incidentin.

“Rusia dhe Bjellorusia kohët e fundit kanë rritur veprimet e tyre hibride kundër Polonisë. Duke marrë parasysh provokimet e mundshme të mëtejshme, ne bëjmë thirrje për shpërndarje dhe komentim të përgjegjshëm mbi informacionin që mund të përdoret nga regjimet ruse dhe bjelloruse,” përfundon deklarata.

Mercenarët e grupit Wagner PMC janë zhvendosur nga Rusia në Bjellorusi për disa kohë, ata u zhvendosën atje pas një tentative për kryengritje në Rusi. Pala polake ka theksuar vazhdimisht se Wagner përbëjnë një kërcënim për Poloninë dhe ka përforcuar kufirin bjelloruso-polak.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

begaj bajden

Vizita në SHBA, Presidenti Begaj publikon foton krah Presidentit Biden dhe Zonjës së Parë

albin kurti

Kurti: Greqia është më afër njohjes së Kosovës si shtet

kiara-foto

Kiara Tito shkëlqen në paraqitjen e radhës në rrjete sociale (foto)

daniel server

Serwer: Escobar e Hill besojnë se e kanë çuar Serbinë kah Perëndimi, por faktet e thonë të kundërtën

kartela-lojera-onlin-696x463

Mashtrohet maqedonasja, paguan pushimin në një profil të rremë serb në facebook (FOTO)

xhuliana nura

Xhuli befason, tregon se me kë është martuar! (FOTO)

shefqet krasniqi radovani

Shefqet Krasniqi e quan “vëlla” serbin Radovan që u konvertua në mysliman

Screenshot_2023-08-09-22-22-02-178-edit_com.instagram.android

Këngë me qifteli për Luizin (video)

kurti-kasami-tetove

Agjenda e vizitës së kryeministrit Albin Kurti në Komunën e Tetovës

INFO

NA NDIQ